6 największych mitów finansowych

pieniądze, ogień, banknoty

Istnieje wiele mitów odnoszących się do różnych dziedzin czy aspektów życia. Zapewne większość z Was słyszała kiedyś, że 90% ciepła „ucieka” przez głowę. Oczywiście jest to nieprawdziwa informacja. Przy niskiej temperaturze każda nieokryta część ciała będzie mieć niższą temperaturę. Nie zakładając czapki – będzie to głowa, zapominając o rękawiczkach – będą to dłonie. Krąży też wiele mitów dotyczących pieniędzy. Wiele z nich skutecznie zniechęca między innymi do oszczędzania czy inwestowania. Oto 6 największych „zabobonów” branży finansowej!

MIT 1 – Nie będę oszczędzać, bo nie mam z czego

Wiele osób zgubnie twierdzi, że aby zaoszczędzić pieniądze, należy odkładać większe kwoty. Żyjąc z miesiąca na miesiąc, wydaje nam się, że jest to nierealne. Tak naprawdę, wszystko jest możliwe! Ważna jest determinacja i odpowiedni nawyk.  Wrzucając do skarbonki 2 zł, zaoszczędzimy małą kwotę, ale zauważmy, że po jakimś czasie będzie to pokaźna suma. Jak mówi stare polskie przysłowie  – „grosz do grosza, a będzie kokosza”!


MIT 2 – Nie urodziłem się bogaty, więc nigdy nie będę bogaty

Wielu obecnych miliarderów nie wywodzi się z bogatych rodzin. Swoje powodzenie zawdzięczają determinacji, bo przecież „chcieć to móc”! Przykładem osób, które osiągnęły sukces bez wcześniejszego zaplecza finansowego są między innymi Oprah Winfrey, Mark Zuckerberg czy Ralph Lauren.

laptop, praca, analiza

MIT 3 – Kredyt to pułapka

Decydując się na dodatkowe zobowiązanie finansowe, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować ofertę zaproponowaną przez wybraną instytucję finansową. Wiele osób podpisuje umowę kredytu bez uprzedniego sprawdzenia jej warunków. Pochopne decyzje i nieznajomość regulaminu procesu finansowania tworzą dość popularny mit, że każdy kredyt to pułapka, która musi się zakończyć zadłużeniem kredytobiorcy.

 
Mit 4 – Sukces finansowy to kwestia szczęścia

Sukces finansowy to kwestia podejmowanych działań, a nie przypadku. Łatwo można przewidzieć, czy go osiągniesz, przyglądając się działaniom, jakie podejmujesz, czy naśladujesz osoby, które w tej kwestii okazały się skuteczne, czy uczysz się od tych, którzy wiedzą więcej i nie popełniasz typowych błędów.
 

mężczyźni, szachy, starzy

MIT 5 – Nie martwię się emeryturą, bo nie wiadomo czy do niej dożyję

Wiele osób wychodzi z założenia, że emeryturą w ogóle nie trzeba się przejmować. Dlaczego? Ponieważ jest to bardzo odległy i zmienny temat. Nie wiemy zatem czy w ogóle będzie nas dotyczył. Są to bardzo zgubne założenia. Dotyczą one szczególnie młodej części społeczeństwa. Lepiej nie marnować czasu i jak najwcześniej zadbać o oszczędności na lata emerytury. Jak o nie zadbać? Brakuje mi dwóch- trzech zdań na ten temat


MIT 6 – Jesteś bogaty, więc jesteś złodziejem

Niestety często słyszy się takie stwierdzenie w społeczeństwie. Oczernia to uczciwych, ambitnych przedsiębiorców, którzy dzielą się szansą rozwoju z innymi. Jest wiele przykładów, które obalają ten mit. Między innymi  profesja związana z działaniami w Internecie pokazuje, że możemy się uczciwie wzbogacić w szybszym tempie. 

Musimy dostrzec, jak wiele z krążących mitów może nam zaszkodzić,  gdy zaczniemy się nimi kierować w życiu. Warto pamiętać, aby weryfikować wszystkie informacje, zanim staną się one znaczącą częścią naszych przekonań. 


Żródła: http://kobietawe-biznesie.pl/4-mity-dotyczace-pieniedzy-ktore-stoja-ci-drodze-sukcesu-finansowego-podstawie-briana-tracy/