Skąd pochodzi Halloween?

Halloween - skąd pochodzi?

Halloween – zwyczaj związany z życiem i śmiercią, obecny w szeroko pojętej kulturze popularnej – zwłaszcza amerykańskiej. Święto pojawiło się w Polsce w latach ’90 i szybko wniknęło do polskiej obyczajowości. Co się okazuje, Halloween wcale nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jego korzenie sięgają czasów celtyckich.

Dynia Halloween'owa

Noc z 31 października na 1 listopada była dla starożytnych Celtów punktem zwrotnym w trakcie roku ze względu na kończący się okres wegetacyjny i następujący po nim czas zimowy, kojarzony ze śmiercią i demonami. Właśnie wtedy Celtowie składali ofiary ku czci bóstwa ciemności o imieniu Samhain. Wierzono, że właśnie wtedy stykają się światy żywych i umarłych, a właśnie Samhain pozwala upadłym duszom powrócić pomiędzy żyjących. Był to również czas ostatecznych rozrachunków między dobrem i złem, duchami opiekuńczymi a siłami nieczystymi. Celtowie całymi rodzinami gromadzili się przy ogniskach, aby oddać hołd złowrogiemu bóstwu poprzez odprawianie rytuałów lub zostawianie pożywienia dla błądzących dusz w celu ich ułaskawienia. Świętujący zawsze przychodzili przebrani, trzymając w dłoni rzepę, do której wkładali zapalone świecie. „Latarnie” były swoistymi amuletami, które odpędzały złe moce, a przebrania służyły jako kamuflaż przed błądzącymi duchami, aby te nie rozpoznały ludzi zgormadzonych wokół ognisk i nie czyniły im krzywdy. Zbieranie słodyczy ma swoje korzenie w obrzędach starożytnych Druidów – kapłanów celtyckich, którzy chodzili od domu do domu, żądając poczęstunku duchowego w postaci ofiary z ciała dziewicy. Jeśli takowej nie dostali, podobno znaczyli drzwi mieszkańców krwią zwierzęcą, aby złe moce dopadły członków danej rodzinHalloween’owa dynia bynajmniej nie pochodzi od Celtów. Ma swoje korzenie w starożytności, a mieszkańcy domu, którzy stawiali wydrążoną i podświetloną dynię przed domem, pokazywali swoją przynależność do sił mroku, dając w ten sposób znak demonom, aby te zaopiekowały się członkami rodziny.

Nazwa „Halloween” pochodzi od angielskiego „All Hallows’ Eve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Po roku 835 n.e. zwyczaj zaczął zanikać wraz ze wzrostem roli chrześcijaństwa na świecie oraz przeniesieniem dnia Wszystkich Świętych z maja na 1 listopada. Jednakże, ówcześni Celtowie czyli Irlandzcy imigranci przenieśli tradycję do Ameryki Północnej w latach ’40 XIX wieku. Halloween na dobre zagościło w amerykańskiej popkulturze. W drugiej połowie XX wieku święto przywędrowało do Europy Zachodniej, a po roku 1989 i opadnięciu “żelaznej kurtyny” – także do Europy Środkowo-Wschodniej.

Halloween ma burzliwą, a jednocześnie ciekawą historię. Współcześnie uważane jest za okazję do świetnej zabawy, imprezy w gronie przyjaciół i pokazania się w oryginalnym przebraniu.