Karta debetowa i kredytowa – 5 najważniejszych różnic

karty kredytowe - nowoczesne technologie płatności

Nowoczesne technologie stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności, również tej finansowej. Według badań Narodowego Banku Polskiego, pt. „Zwyczaje płatnicze Polaków”, już ponad 63% dorosłych obywateli naszego kraju aktywnie korzysta z kart płatniczych. To oznacza, że transakcje bezgotówkowe „opanowały” niemal dwie trzecie naszego społeczeństwa. Karty płatnicze dzielą się na debetowe i kredytowe, a ich specyfikacja znacznie się od siebie różni.

Różnica 1 – rozliczanie transakcji

Jedną z najważniejszych różnic jest sposób rozliczenia transakcji. W przypadku karty debetowej konto jest obciążone natychmiast po dokonaniu zakupu. Karta kredytowa „sumuje” poszczególne transakcje, które są rozliczane w późniejszym terminie na podstawie obciążenia „zbiorczego”, wówczas jej posiadacz może spłacić całość lub część zadłużenia, a nawet rozłożyć je na raty.

Różnica 2 – dostępność

Karta debetowa jest bardzo łatwo dostępna – otrzymuje ją każdy, kto zakłada konto w banku. Kartę kredytową otrzymujemy wtedy, gdy złożymy odpowiedni wniosek, a o jej przyznaniu decyduje bank po wyliczeniu naszej zdolności kredytowej.

pieniądze w kieszeni - pożyczki online

Różnica 3 – środki

Karta debetowa jest przypisana do Twojego konta osobistego, co oznacza, że dokonujesz transakcji środkami zgromadzonymi na swoim koncie. W przypadku karty kredytowej korzystasz z pieniędzy banku, który udziela Ci kredytu odnawialnego na wyznaczony okres.

Różnica 4 – wypłata pieniędzy

Wypłacenie pieniędzy z bankomatu z użyciem karty debetowej raczej nie wiąże się z ryzykiem czy wielkimi opłatami (niektóre banki pobierają niewielką prowizję za wypłacenie środków, jednak w większości przypadków takie czynności są za darmo). W przypadku karty kredytowej, wypłata środków wiąże się z kolosalnymi prowizjami, które musisz uiścić przy późniejszej spłacie kredytu odnawialnego.

kobieta z laptopem - pożyczki przez internet

Różnica 5 – z kontem czy bez konta?

Żaden bank nie wyda karty debetowej bez założenia rachunku osobistego. Karta kredytowa nie jest przypisana do konta Klienta, więc może być wydana bez posiadania rachunku w banku. Jest ona przypisana do konta technicznego, które należy do banku.

kobieta z telefonem - szybkie pożyczki online