5 tanich zabaw andrzejkowych

wosk i klucz - wróżby andrzejkowe

Andrzejki to noc wróżb przypadająca z 29 na 30 listopada. Oficjalnie jest to koniec starego i początek nowego roku liturgicznego. Wigilia św. Andrzeja potocznie zwana jest ostatkami i stanowi ostatni moment na huczną zabawę przed adwentem. W tym roku andrzejki przypadają w piątek i stanowią okazję do świetnej zabawy w gronie bliskich i przyjaciół. Polecamy 5 wróżb andrzejkowych, które wykonasz tanim kosztem!

Lanie wosku

Kto z nas nie zna wróżby jaką jest lanie wosku przez dziurkę od klucza? To jedna z najpopularniejszych zabaw andrzejkowych. Należy stopić kilka świec, a następnie powoli przelewać wosk do zimnej wody. Powstały kształt można interpretować na wiele sposobów. Prosta zabawa, która sprawia wiele radości, a wystarczy tylko kilka świec, miska z zimną wodą i klucz. Nie masz wystarczająco dużego klucza? To nie problem! Papierowy klucz też się sprawdzi. ?

Wróżenie z kart

Wróżenie z kart to kolejna popularna zabawa andrzejkowa i wcale nie chodzi tu o tarota! Do tej wróżby wystarczy zwykła talia kart do gry. W kartach mamy cztery kolory. Każdy z nich reprezentuje coś innego. I tak kier to miłość, karo – finanse, trefl – energia a pik oznacza zmiany.

Poza tym każda z kart ma określone znaczenie:

As – niezależność i osiągnięcia.

Karta dwa odnosi się do współpracy.

Karta trzy oznacza lekkość i cieszenie się z życia.

Karta cztery odnosi się do ciężkiej pracy i dyscypliny.

Karta pięć odnosi się do wolności i zmian. Mówi o lęku przed osaczeniem.

Karta sześć to dom i sprawy rodzinne.

Karta siedem odnosi się do analizy i mądrości.

Karta osiem odnosi się do finansów. Oznacza również upór oraz determinację.

Karta dziewięć oznacza bezinteresowność oraz radość z tego, co można dawać innym.

Karta dziesięć to dojrzała wersja karty numer jeden (As).

Walet symbolizuje młodą osobę. Naiwność, gorliwość i chęć poznania świata.

Dama oznacza silną kobietę, która znajduje się w pobliżu. Dla mężczyzny karta ta oznacza dominujący wpływ kobiety na jego życie.

Król reprezentuje dojrzałego mężczyznę, który ma na ciebie wpływ i może zaoferować ci dobre rady. Dla kobiety karta ta może oznaczać dominujący wpływ mężczyzny na jej życie.

Zadaj pytanie i wyciągnij jedną kartę z talii. Jeśli nie daje ona odpowiedzi, wyciągnij kolejną.

Wróżenie z obierek jabłek

Do tej wróżby wystarczą jabłka i nóż do ich obierania. Jabłek powinno być tyle ile uczestniczek zabawy. Zadanie polega na obraniu jabłka ze skórki tak, aby powstała możliwie najdłuższa, nieprzerwana serpentyna. Następnie należy wyrzucić skórkę za plecy. Przyjęty przez nią kształt oznacza pierwszą literę imienia przyszłego ukochanego.

obieranie jabłka

Wróżenie z kleksów

Na kartkę papieru lub chusteczki należy napuścić kilka obfitych kropel dowolnej plamiącej substancji na przykład rozwodnione farby czy atrament. Następnie składamy kartkę na pół. Powstały kształt interpretujemy.

Wróżenie z fusów

Do kolejne zabawy potrzebujemy fusów herbacianych lub z kawy. Osoba, dla której przeznaczona jest wróżba powinna wypić przygotowany napój. Następnie należy poczekać chwilę, aż fusy opadną na spodek. Potem lewą ręką trzeba trzykrotnie obrócić filiżanką w kierunku ruchu wskazówek zegara. Odczekaj siedem sekund i sprawdź co przypomina kształt fusów.

wysypana kawa

Wróżby andrzejkowe należą do jednych z najpopularniejszych zabaw. Dostarczają dużo radości i śmiechu wszystkim uczestnikom. A bawić mogą się zarówno dzieci jak i dorośli! Wystarczy wykorzystać to co mamy w domu i puścić wodze wyobraźni.