Pożyczka ratalna

Pożyczka ratalna

W ostatnich latach możemy obserwować dynamiczny rozwój rynku pożyczek udzielnych przed podmioty inne niż instytucje bankowe. Okazuje się, że zainteresowani na przestrzeni lat coraz częściej szukali alternatywy do finansowania oferowanego przez banki. Pożyczka ratalna udzielana przez firmy pożyczkowe wypełniła lukę na rynku kredytów konsumenckich, dając możliwość wyboru, a czasem będąc także jedyną możliwością skorzystania z zewnętrznych środków finansowych, dla niektórych osób w mniej korzystnej sytuacji finansowej.

Pożyczka ratalna

Szybko i łatwo dostępna pożyczka ratalna jest nieocenionym wsparciem, zwłaszcza kiedy okoliczności zmuszają Cię do zorganizowania w jak najkrótszym czasie dodatkowych środków w postaci gotówki. W zaledwie kilkanaście minut od podjęcia działań możesz uzyskać potwierdzenie jej przyznania przez firmę pożyczkową. Co ważne, przelaną gotówką możesz rozporządzać według swojego uznania. Pomimo że koszta pożyczki ratalnej zazwyczaj przewyższają te, które za podobną usługę naliczają banki, to mimo wszystko jest to bardzo atrakcyjna oferta, z której korzysta wielu konsumentów. Dodatkowo firmy pożyczkowe często oferują także różnego rodzaju promocje, zniżki dla stałych klientów, czy nawet darmowe usługi w określonych przypadkach.

Pożyczka ratalna online

Od kiedy pożyczka ratalna dostępna jest w postaci produktu internetowego, klienci jeszcze chętniej korzystają z takiego sposobu finansowania. W obecnych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do wykorzystywania internetu nie tylko jako źródło rozrywki czy informacji, ale także wielu z nas chętnie odwiedza sklepy internetowe i robi w nich zakupy. Pożyczka ratalna online jest kolejnym produktem, który możemy zdobyć w ten sposób, przez co idealnie wpisuje się w potrzeby konsumentów XXI wieku.

Główne założenia pożyczki ratalnej

Pozabankowe firmy pożyczkowe specjalizujące się w udzielaniu pożyczek mają prawo do decydowania, komu udostępniają swoje środki. W zależności od indywidualnych ustaleń oferty poszczególnych firm z tego sektora mogą nieznacznie się różnić. Niektóre decydują się na przykład na droższe oferowanie swoich usług w zamian za jeszcze mniejsze wymagania wobec klientów (brak sprawdzania historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej i tym podobne). Inne przyciągają swoich klientów mniejszym oprocentowaniem, jednak rzetelniej sprawdzają, komu pożyczają pieniądze. Niezależnie od przyjętej strategi wszystkim firmą pożyczkowym przyświeca jeden cel – oferowanie szybkiej i łatwej do otrzymania pożyczki ratalnej także gorzej usytuowanym konsumentom.

Łatwodostępna pożyczka ratalna

Powstała luka na rynku usług finansowym pozwalająca na rozwój pozabankowych firm pożyczkowych związana jest z polityką bankową, która zakłada unikanie ryzyka związanego z niespłaconymi kredytami. To skutkuje wnikliwą analizą zdolności kredytowej każdego z klientów. Szereg zasad warunkuje to, czy konsument zostanie zakwalifikowany jako wystarczająco wiarygodny, by zostać klientem banku. Dla wielu zainteresowanym oznacza to brak dostępu do takich usług. Banki z założenia preferują również udzielanie pożyczek na dłuższy okres i w wyższej kwocie. Jest to dla nich bardziej opłacalne niż krótkoterminowe chwilówki na małą kwotę. Z tych właśnie powodów pożyczka ratalna w firmie pożyczkowej, doskonale uzupełnia rynek pożyczkowy, oferując usługi finansowe skierowane do innej grupy klientów niż banki. To tu osoby o mniejszych dochodach, niestandardowych lub mniej pożądanym (umowy o dzieło/zlecenie) źródle dochodu, czy niekorzystnej historii kredytowej mogą szukać możliwości zdobycia dodatkowej gotówki w postaci pożyczki ratalnej. Nie oznacza to oczywiście, że każdy, bez wyjątku, kto zgłosi się z taką prośbą, zostanie zaakceptowany przez firmę jako pożyczkobiorca. Jednak bardziej liberalne zasady, którymi kierują się takie instytucje, daje nieporównywalnie większą możliwość niż dbające, o jak największą minimalizację ryzyka banki.

Kto może skorzystać z pożyczki ratalnej?

Liberalne podejście firm pożyczkowych do swoich klientów owocuje małymi wymaganiami, jakie przed nimi są stawiane. W większości wystarczy posiadanie 18 lat, bycie obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, posiadanie dowodu osobistego, telefonu komórkowego oraz rachunku bankowego, na które zostanie przelana gotówka z pożyczki ratalnej. Brak potrzeby wykazywania zaświadczeń o zatrudnieniu jest dodatkowym atutem, tak samo, jak możliwość skorzystania z oferty firm, które nie sprawdzają historii kredytowej w BIK. Instytucje pozabankowe oceniają indywidualnie wiarygodność danego klienta i wysokość kwoty, jaką są skłonne mu pożyczyć.

Bezpieczeństwo korzystania z pożyczki ratalnej

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczki ratalnej? Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że są tutaj ważne dwa aspekty. Pierwszy dotyczy słuszności decyzji o zaciągnięciu długu, a drugi dotyczy wyboru odpowiedniej firmy pożyczkowej. Zaciągnięcie długu w instytucji pozabankowej łączy się nieodzownie z obowiązkiem jego oddania w wyznaczonym terminie. Bezwzględnie należy przewidzieć ten fakt i uwzględnić go w domowym budżecie na najbliższy czas. Czy będziemy mogli terminowo spłacać raty pożyczki? Czy nasza płynność finansowa nie zostanie zachwiana z tego powodu? Te pytania warto sobie zadać, zanim przejdziemy do punktu drugiego, czyli wyboru samej firmy pożyczkowej, w której zaciągniemy dług. Nie należy zapominać, że mimo przychylnego podejście firm pożyczkowych do osób o gorszej sytuacji finansowej, ostatecznie to my poniesiemy największe konsekwencje z racji problemów ze spłatą nieroztropnie wziętej pożyczki ratalnej, która przekroczy nasze możliwości do jej terminowego uregulowania.

Kiedy nasza sytuacja finansowa jest wystarczająco stabilna i solidna, aby nie mieć obaw co do naszej wypłacalności w zakresie powziętych zobowiązań, pozostaje nam wybrać instytucję, z której usług skorzystamy. Przepisy prawne jasno określają obowiązki narzucone na firmy oferujące produkty taki jak pożyczka ratalna. Muszą one na przykład być spółkami kapitałowymi, mieć całkowicie opłacony kapitał zakładowy, którego kwota nie może być mniejsza niż 200 000 złotych. Tym samym forma prawna narzuca na takie firmy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Dodatkowo instytucje pozabankowe tego typu mają obowiązek informowania swoich klientów o:

  • wysokości oprocentowania i prowizji pobieranej z tytułu przyznanej pożyczki ratalnej,
  • całkowitej kwocie, jaką klient będzie musiał zwrócić,
  • wysokości RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania),
  • czasie, na jaki zostaje udzielona pożyczka ratalna,
  • wysokości poszczególnych rat,

     Dodatkowo pożyczkobiorca może prosić o inne dane takie, jak na przykład dokładne dane adresowe pożyczkodawcy, informację o konsekwencjach niespłacenia pożyczki ratalnej w podanym terminie, określenie czy jest możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania, informację o możliwości i warunkach odstąpienia od umowy. Jak widać, interesy konsumenta chronione są przez obowiązujące prawo. Firmę pożyczkową, w której chcemy zaciągnąć pożyczkę ratalną, warto sprawdzić pod kątem stosowania się do obowiązujących przepisów i udostępniania wszystkich powyższych informacji. W przypadku wątpliwości można również sprawdzić, czy dana instytucja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do Centralnej Ewidencji Gospodarczej. 

Dodatkowe korzyści pożyczki ratalnej

Rynek pożyczek pozabankowych wciąż się rozwija. Firmy pożyczkowe zabiegając o klienta, starają się dostarczać usług wysokiej jakości o różnorakich możliwościach. Przyciąganie uwagi nowych zainteresowanych pożyczką ratalną oraz premiowanie stałych klientów to częsta praktyka, jaką stosują doświadczone podmioty. Wszystko to działa na korzyść konsumentów, którzy mogą wybierać między ofertami wielu firm pożyczkowych, a także korzystać z przygotowanych atrakcyjnych promocji okresowych, czy darmowej pożyczki za 0 złotych dla nowych klientów. Pożyczka ratalna nie musi być, więc produktem drogim, a wręcz przeciwnie, niektórzy konsumenci będą mogli nawet skorzystać z takiej oferty zupełnie za darmo, co dodatkowo uatrakcyjnia produkty firm pożyczkowych.