5 praktycznych porad jak rozkręcić domowy biznes

mężczyzna, praca - własny biznes

Pracujesz na etacie, ale wciąż myślisz o niezależności finansowej? Działanie na własny rachunek jest na pewno dużym ułatwieniem dla osób ceniących sobie wygodę pracy z dowolnego miejsca na Ziemi. Jak rozkręcić własną wizję? Oto 5 praktycznych porad!

Zdefiniuj siebie

Poświęć jeden wieczór na zdefiniowanie swoich najgorszych i najlepszych cech charakteru. Pomyśl i spisz na kartce swoje wady i zalety oraz czynności, w których Twoim zdaniem jesteś dobry. Skonfrontuj swoje założenia z najbliższymi. Świadomość siebie to mocny start!

Znajdź swój pomysł

Dobry pomysł na biznes to połowa sukcesu. Pomyśl co chcesz robić i znajdź swoją niszę. Pamiętaj, że własna firma to nie praca na etacie – tutaj musisz się wyróżnić! Pomyśl jakiego rodzaju usługi mógłbyś zaoferować i co może sprawić, że klienci przyjdą właśnie do Ciebie. Swoje spostrzeżenia koniecznie zapisz na kartce!
 

mężczyzna, plan, tablica - własny biznes

Badanie rynku

Osoby nieposiadające zbyt dużego kapitału mogą mieć spory problem z wykonaniem profesjonalnych badań rynkowych. Jednakże, chociażby podstawowa wiedza na temat klientów i zapotrzebowania na nasz produkt może być kluczowa w procesie zakładania firmy i jej późniejszych działań. W tej sytuacji przydaje się Internet. Na początek możesz użyć darmowych narzędzi badania grup odbiorców i trendów, takich jak Google Trends czy Napoleon Cat. Urzędy gminy czy miasta przeprowadzają różne badania rynku pracy, a publikacje na ten temat są dostępne w Internecie. Możesz również skorzystać ze strony „testujpomysl.pl”. Jest to platforma uruchomiona przez ING Bank Śląski, która umożliwia początkującym przedsiębiorcom  wykonanie sondażu, który wskaże jakie jest zapotrzebowanie na naszą ofertę.


Biznesplan

Następnym elementem układanki jest dobry biznesplan. Taki dokument jest solidną podporą w procesie zarządzania naszą firmą. Co należy w nim zawrzeć? Przede wszystkim dokładne dane firmy – jej NIP, REGON oraz adres siedziby. Drugim bardzo ważnym podpunktem jest określenie planowanych wydatków oraz przychodów. Tutaj należy pamiętać, aby realistycznie ocenić własne możliwości – lepiej zaniżyć wartości i pozytywnie się zaskoczyć, niż „przestrzelić”. Wiele firm straciło „grunt pod nogami” z powodu nadmiernego optymizmu. Warto pamiętać, aby forma dokumentu była czytelna i dobrze wykonana (możesz urozmaicić swój biznesplan poprzez dodanie prezentacji, grafik lub wykresów).
 

planowanie, rysowanie - własny biznes

Złóż wniosek o dotację

Jeśli nie masz własnych środków na realizację Twojego pomysłu możesz skorzystać z ogólnodostępnych form pomocy, takich jak kredytypożyczki pozabankowe czy dotacje z Urzędu Pracy czy Unii Europejskiej. Jak skorzystać z tych darów? Sprawdź tutaj: https://6krokow.pl/skad-wziac-pieniadze-na-zalozenie-firmy/
Pamiętaj, że nie tylko Ty starasz się o pozyskanie dotacji. Twój biznesplan musi być rzetelny, a pomysł na biznes dobrze przemyślany. Konkurencja jest spora, warto więc zadbać o to, aby się wyróżnić.


Uwaga!

Jeśli pracujesz na etacie – nie rezygnuj z pracy tak szybko. Stała pensja może być bardzo pomocna w utrzymaniu płynności finansowej. Firmę możesz rozkręcać wieczorami. Przygotuj się, że nie będzie to łatwy okres i możesz ponieść wiele porażek, ale nie warto się poddawać w walce o własną wolność finansową. Miej przed oczami wizję swojej pierwszej dużej wypłaty, motywuj się i pozwól sobie na błędy – to na nich nauczysz się najlepiej!