Zakupy tradycyjne vs. zakupy przez Internet – sprawdź co warto wybrać!

ludzie z zakupami - zakupy tradycyjne czy online

Zakupy to nieodłączna część naszego życia. Przynajmniej raz w tygodniu wybieramy się do mniejszych czy większych sklepów w celu dokonania wyboru i zakupu potrzebnych produktów. Trzeba przyznać, że cotygodniowa wycieczka do centrum handlowego zabiera nam mnóstwo wolnego czasu. Według badań zleconych przez portal Frisco.pl, ok. 75% Polaków poświęca godzinę tygodniowo na większe zakupy. 54% badanych przyznało, że ta czynność zajmuje im ponad dwie godziny tygodniowo. 30% respondentów wskazało kolejki do kas jako najbardziej czasochłonne zajęcie, natomiast 23% Polaków najwięcej czasu traci dojeżdżając do sklepu. (źródło: www.wiadomościhandlowe.pl)

Czy w obliczu rozwoju technologii i wszechobecności Internetu sklepy tradycyjne są jeszcze potrzebne?

kobiety z telefonami - zakupy przez Internet

Dlaczego warto wybrać sklep internetowy?

Powód 1 – oszczędzasz czas

Bazując na badaniach podsumowujących zwyczaje konsumenckie w 2017 r. widzimy, że w sklepach internetowych zazwyczaj kupujemy odzież, gry komputerowe oraz gadżety elektroniczne. Po kosmetyki czy artykuły spożywcze wolimy wybrać się do tradycyjnego „wielobranżowego”.
– Co czwarty badany wskazał, że chciałby kupować artykuły spożywcze, alkohol, leki, bieliznę, meble czy chemię gospodarczą przez Internet, ale tego nie robi. Dlaczego? Powodem może być brak świadomości dostępności wymienionych produktów w sieci, a w przypadku jedzenia także niewiedza na temat sposobu składania zamówienia i dostarczenia towaru – mówi Wojciech Czajkowski z PayU SA., czytamy na ekomercyjnie.pl.
Okazuje się, że konsumenci wciąż nie do końca ufają spożywczym czy kosmetycznym sklepom internetowym. Być może dzieje się tak dlatego, że wiąże się to z „bezpośrednim” użyciem towaru – w przypadku jedzenia, konsumenci obawiają się zapewne o jakość i świeżość produktów. W przypadku produktów kosmetycznych – obawy dotyczą przede wszystkim oryginalności bądź możliwości wypróbowania specyfiku. Warto jednak przed skorzystaniem z tej opcji poczytać opinie Klientów, którzy zdecydowali się na zakupy za pośrednictwem sieci. Zdecydowana większość opinii jest pozytywna i bardzo rzadko się zdarza, że dostarczany towar jest uszkodzony. Nawet w przypadku zakupów „stacjonarnych” zdarzają się tzw. „buble”.

Powód 2 – większa kontrola

Spacerując alejkami sklepowymi natrafiamy na mnóstwo kolorowych tabliczek z napisem „Promocja!”. Często pod wpływem emocji bądź zwykłego wykorzystania faktu, że „jesteśmy w sklepie”, kupujemy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy, bo przecież są w promocji. W przypadku zakupów przez Internet, takie rzeczy są mało prawdopodobne. Po prostu wybieramy produkty, które są nam potrzebne, a sklepowy koszyk na bieżąco pokazuje kwotę, którą zapłacimy po kliknięciu przycisku „Kupuję”! Ten fakt sprawia, że mamy większą kontrolę nad własnym kontem.

Powód 3 – dostęp bez ograniczeń

Zamówienie w sklepie internetowym może być złożone o każdej porze dnia i nocy. Nie trzeba się martwić, że ochrona zamknie nam drzwi przed nosem. Jednakże, złożenie zamówienia nie jest równoznaczne z natychmiastowym otrzymaniem towaru. Na wymarzoną paczkę trzeba poczekać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

kobieta wśród półek sklepowych - zakupy w sklepie

Dlaczego warto wybrać sklep tradycyjny?

Powód 1 – możesz dotknąć i obejrzeć wybrany produkt

Sklepy stacjonarne to przede wszystkim możliwość dokładnego sprawdzenia towaru. Nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”, co często się zdarza w przypadku zakupów przez Internet. Mimo ładnego zdjęcia i zachęcającego opisu, towar wybrany w sklepie wirtualnym może zostać uszkodzony podczas procesu pakowania/wysyłki. Można również w dość łatwy sposób paść ofiarą oszustwa i otworzyć paczkę pustą w środku. Ze sklepu tradycyjnego wychodzimy zawsze z towarem, który uprzednio przetestowaliśmy. Dzięki temu można mieć pewność, że to, co zostało zakupione, będzie odpowiadało jakości, jakiej oczekiwaliśmy.

Powód 2 – gotówka sprzyja oszczędzaniu

Od wieków używamy gotówki, aby sfinalizować transakcje handlowe. Wraz z rozrostem globalnej sieci, zaczęliśmy używać pieniędzy wirtualnych. Często nawet nie widzimy własnej wypłaty! Od razu decydujemy się na wykorzystanie karty bankomatowej – tak jest szybciej, wygodniej i… lżej, gdyż nie musimy nosić ze sobą ciężkiego portfela. Jest tylko jedno ale… Nie widząc pieniędzy – wydajemy ich więcej. Okazuje się, że fizyczny upływ gotówki z portfela daje nam jasny sygnał, że wydaliśmy więcej, niż przewidywaliśmy. Płacąc kartą – nie mamy takich zahamowań, ponieważ zwykle nie sprawdzamy stanu konta zaraz po wyjściu ze sklepu. W związku z tym, nie odczuwamy straty środków tak dotkliwie, jak w przypadku użycia pieniędzy w formie materialnej. Badania konsumenckie udowodniły, że płacąc metodą tradycyjną wydajemy średnio o 30% mniej niż w przypadku zakupów, za które zapłaciliśmy kartą. Mało tego, jak wykazał raport “Journal of Consumer Research”, konsumenci używający karty kupują aż o 70% więcej niezdrowych produktów, niż wielbiciele monet i „papierków”.

Powód 3 – zakupy to sposób na spędzenie wolnego czasu

Zakupy w sklepie stacjonarnym to swego rodzaju magia, której nie można pominąć. Wiele osób uwielbia odwiedzać sklepy w ramach własnego hobby. Ponadto, spędzenie dnia w dużym centrum handlowym to również sposób na rodzinną rozrywkę, bądź po prostu wyjście z domu w celu spotkania się z innymi ludźmi. Poza tym – kto z nas nie zna tego specyficznego uczucia radości podczas rozpakowywania torebek po powrocie z centrum handlowego?
 

kobieta z zakupami - Sprawdź co warto wybrać!

Zarówno sklepy tradycyjne jak i internetowe mają swoje plusy i minusy. W czasach wszechobecnego dobrobytu mamy wybór najdogodniejszych dla nas opcji. Można przecież korzystać z dobrodziejstw technologii i znajomego „warzywniaka”, byleby z umiarem, który nie obciąży naszego konta w znaczący sposób.