Zakupy przez Internet – jak zabezpieczyć się przed oszustwem?

Zakupy przez Internet – jak zabezpieczyć się przed oszustwem?

Zakupy za pośrednictwem Internetu są bardzo dużym udogodnieniem w obecnych czasach. Możliwość zamówienia najmodniejszych ubrań, mebli z odległych zakątków świata czy nawet artykułów spożywczych z dowozem do domu jest niewątpliwie dużą oszczędnością czasu. A to wszystko dzięki kilku kliknięciom myszy! 

Badania konsumenckie jasno wskazują, że internetowe zakupy pozwalają zaoszczędzić. Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady. W sieci pojawia się coraz więcej oszustów oferujących zaniżone ceny. Naciągacze zachęcają Klienta do zakupu, po czym wysyłają wadliwe towary lub co gorsza… nie wysyłają ich wcale! Jak się zabezpieczyć przed tego typu działaniami?

smutna i rozczarowana kobieta - zakupy przez Internet

Korzystaj tylko ze sprawdzonych serwisów zakupowych

Duże portale ogłoszeniowe, aukcyjne bądź zakupowe muszą być zgodne z przepisami, aby mogły działać bez przeszkód. Za dużymi markami w Internecie kryją się legalne biura pracowników, którzy dbają o najwyższe standardy obsługi Klienta, często oferując infolinię, na której uzyskasz pomoc konsultanta czy zwrot pieniędzy, jeśli padniesz ofiarą oszustwa. Każdy kupujący i sprzedający jest dokładnie sprawdzany pod kątem rzetelności działań, może być też oceniony przez społeczność portalu, co podnosi jego wiarygodność. Dzięki opiniom i ocenie Klientów masz pewność, że kupujesz sprawdzony towar z legalnego źródła, a w przypadku udowodnionych naruszeń regulaminu – możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Nie ulegaj pokusie niskiej ceny

Każdy z nas zna to uczucie, gdy na portalu społecznościowym pojawia się reklama ekstrawaganckiego produktu – zegarka, biżuterii czy perfum w 3 razy niższej cenie, a my – niewiele się nad tym zastanawiając – klikamy w reklamę, myśląc, że skorzystamy z okazji życia! Nic bardziej mylnego. Taki banner zazwyczaj przekierowuje nas na stronę produktu, który jest tylko nielegalną podróbką, a jego wartość nie przekracza ceny, którą spotkasz na małych przydrożnych bazarach z rzeczami niskiej jakości. Kupując taki produkt w Internecie, wydasz na pewno więcej niż na wspomnianym bazarze, a dodatkowo pokryjesz jeszcze koszty przesyłki.

para robiąca zakupy przez telefon komórkowy

Weryfikuj wszystkie “godła jakości”

Wielu podejrzanych sprzedawców “obkleja” swoją stronę internetową wszelkiego rodzaju “godłami jakości” czy certyfikatami “super sprzedawcy”. Informacje o takim certyfikacie łatwo można sprawdzić na stronie danego plebiscytu, który upublicznia prawdziwą listę firm objętych nagrodą.

Uważaj na e-płatności

Załóżmy, że dokonałeś zakupu danego produktu i chcesz sfinalizować transakcję. Koniecznie sprawdź bezpieczeństwo połączenia z bankiem. Transakcja szyfrowana, uniemożliwiająca śledzenie powinna zawierać przedrostek “https://”  i zawierać ikonę kłódki na pasku linku z lewej strony. Jeśli zdecydujesz się na płatność przez podanie numeru karty, w przypadku oszustwa lub niewysłania towaru możesz poprosić bank o wykonanie usługi “charge back”, która automatycznie “zwróci” wpłaconą kwotę na Twoje konto.

zadowolona kobieta z torbami z zakupami

Pamiętaj o Prawach Konsumenta

Pamiętaj, że masz prawo zwrócić towar, z którego nie jesteś zadowolony do sprzedawcy w terminie nie więcej niż 2 tygodni od jego nabycia. Nie musisz podawać żadnych wyjaśnień i możesz żądać zwrotu pieniędzy. Sprawdzaj aktualizacje na stronie: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl

A jeśli potrzebujesz zastrzyk gotówki na wymarzone zakupy, sprawdź ofertę LoanMe!


 
Źródła:
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl
https://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/uwazaj-przy-zakupach-przez-internet