Wystrzałowe Andrzejki dla całej rodziny? Zrób to sam!

Wystrzałowe Andrzejki dla całej rodziny - zrób to sam!

Andrzejki to wieczór wróżb i magii, a także doskonała okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Zabawy andrzejkowe nie muszą wiązać się z kosztownym wyjściem. Organizacja imprezy w domu to również dobry pomysł! Przedstawiamy kilka pomysłów na organizację wystrzałowych Andrzejek w zaciszu domowym.

Czym są Andrzejki?

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię dnia świętego Andrzeja. Tradycja zabawy znana jest w Polsce od prawie 500 lat. Kiedyś święto było organizowane tylko dla panien i podchodzono do niego niezwykle poważnie. Wróżby dotyczyły bowiem zamążpójścia i odprawiano je indywidualnie dla kobiet, które chciały poznać swoją najbliższą przyszłość. W dzisiejszych czasach Andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, w której biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
 

karty, wróżby, andrzejki, magia, tarot, zabawa

Pomysły na dekoracje

W ten magiczny wieczór warto zadbać o klimat owiany tajemnicą. Ważnym elementem wystroju będą płonące świece! Najlepiej sprawdzą się te stare i grube z wyraźnymi znakami użytkowania. Jeżeli znalezienie tego typu świeczek sprawi nam problem, można wykorzystać tak zwane “tealight led” czyli świeczki na baterie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wyjątkowy nastrój utrzyma się do końca imprezy. Kolejnym pomysłem na magiczny wystrój mogą być srebrne lub złote elementy wycięte własnoręcznie z papieru ozdobnego. Przypięte do firanek mieniące się gwiazdki i księżyce z pewnością nadadzą wyjątkowego charakteru. Nie możemy również zapomnieć o stoliku do wróżenia! Wystarczy nakryć go ciemnym obrusem, ułożyć talię kart i gotowe! 


Andrzejkowe przekąski

Wieczór andrzejkowy nie może się odbyć bez smacznych przekąsek. Na pewno zaspokoją apetyt gości i urozmaicą przyjęcie. Warto postawić na menu, które będzie się składało z prostych i szybkich dań, które przypadną do gustu każdemu. Mogą to być ciasteczka z wróżbą, wypieki z ciasta francuskiego czy też małe szaszłyki z kawałków warzyw, sera i szynki. Takie przekąski sprawią, że stół będzie wyglądał naprawdę zachęcająco!
 

świeca, świeczki, andrzejki, magia, wróżby

Zabawy

W Andrzejki nie możemy pominąć tego, co najważniejsze czyli seansu wróżb! Oto klika klasycznych pomysłów na listopadowe czary:

Wróżenie z wosku – przez klucz z większym otworem lejemy gorący wosk na zimną wodę, tak, aby woskowa masa zastygła. Dlaczego akurat klucz? Symbolizuje on tajemnicę. Przy pomocy lampki rzucamy cień na ścianę i… wróżymy! Co widzimy? Co nam to przypomina? Kształt cienia to nasza najbliższa przyszłość! 

Ustawianie butów – obuwie pozostawione przez gości na korytarzu również będzie niezbędne tego wieczoru. Ustawiamy buty jeden za drugim, od ściany aż do progu. Ten, który pierwszy dotrze do progu to but osoby, która pierwsza weźmie ślub.

Jabłkowe obierki – staramy się obrać jabłko tak, by powstała jedna długa obierka. Rzucamy ją za siebie, a kształt literki, który się ułoży będzie oznaczał pierwszą literę imienia przyszłego wybranka lub wybranki.

Zapałkowe przepowiednie – prosta wróżba, do której wystarczy jedynie paczka zapałek. Myślimy najskrytsze życzenie i zapalamy dwie zapałki. Jeżeli będą palić się „ku sobie”, nasze marzenie powinno spełnić się w ciągu roku.
 

kula, magia, wróżby, czarodziejka, andrzejki

Ostatni wieczór listopada to świetna okazja do przypomnienia sobie dawnych zwyczajów. Jest to czas, kiedy odrywamy się od codzienności i na tę jedną noc przenosimy do świata magii. Warto włożyć nieco wysiłku we wspólne przygotowania. To bajkowa rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!