Wakacje bez pożyczki pozabankowej?

Pożyczka pozabankowa

Najpierw przeanalizuj domowy budżet

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę pozabankową, dokładnie przeanalizuj swój domowy budżet. Sporządź listę miesięcznych przychodów i wydatków. Sprawdź też, ile jesteś w stanie odłożyć. Zdecyduj się na zobowiązanie tylko wtedy, gdy Twoje przychody wystarczą na pokrycie miesięcznej raty pożyczki pozabankowej (lub 4 rat tygodniowych). Jeżeli wiesz, że w połowie miesiąca będziesz mógł liczyć na dodatkowy dochód – odłóż z przychodów sumę równą 2 ratom tygodniowym. Pożyczka pozabankowa zawsze musi zostać spłacona – nie warto więc decydować się na dodatkowe zobowiązania, gdy wiesz, że Twoja płynność finansowa może być zagrożona. Podobnie sprawa wygląda z urlopem. Jeśli wiesz, że wakacyjne miesiące nie będą dla Ciebie najlepsze finansowo – postaraj się zaplanować wakacje na jesieni lub w przyszłym roku. Warto obiektywnie ocenić zasoby swojego portfela, aby uniknąć rozczarowań związanych z zadłużeniem.

A jeśli spłacasz pożyczkę pozabankową i chcesz jechać na wakacje…

Pożyczka pozabankowa wcale nie musi być przeszkodą w organizacji wymarzonych wakacji z rodziną. Jeśli już zdecydowałeś się zaciągnąć zobowiązanie, ale wciąż zastanawiasz się, czy opłaca się wybrać na urlop…Podpowiadamy – TAK, WARTO! Kluczem do sukcesu jest wzorowa reorganizacja budżetu domowego! I to z ołówkiem w ręku! Jeśli pomyślnie przeszedłeś proces weryfikacji u pożyczkodawcy, oznacza to, że Twoja zdolność kredytowa jest dobra, a budżet domowy na tyle stabilny, aby zaciągniętą pożyczkę pozabankową spłacić bez przeszkód. Co więc należy zrobić, aby spłacanie rat pożyczki pozabankowej nie przeszkodziło nam w organizacji wyjazdu?

Krok 1 – lista, lista i jeszcze raz lista! A może… tabelka?

Kup zwykły zeszyt w kratkę i sporządź tabelę, którą podzielisz na trzy kolumny – „przychody”, „wydatki obowiązkowe” i „podsumowanie”. W „przychodach” wypisz sumę wszystkich wpływów finansowych Twojego gospodarstwa domowego (np. wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy Twoje i męża, świadczenia socjalne, środki pozyskane z pożyczki pozabankowej itp.). W „wydatkach obowiązkowych” wypisz wszystkie koszty, które musisz ponieść, np. zakupy spożywcze, czynsz, rachunki za prąd i wodę oraz wszystkie inne zobowiązania, w tym raty pożyczki pozabankowej na dany miesiąc. Teraz odejmij wszystkie wydatki obowiązkowe od przychodów, a w kolumnie „podsumowanie” wpisz wynik – to kwota, którą uda Ci się odłożyć. Możesz przeznaczyć ją na organizację wymarzonego urlopu. Pamiętaj, aby odłożonej kwoty nie przekraczać podczas urlopu!

Krok 2 – sprawdzaj wszystkie opcje

Jeśli nie chcesz wydać na wakacje całego zaoszczędzonego budżetu lub środków pozyskanych z pożyczki pozabankowej, nie bój się testować wielu opcji! Niewątpliwie najtańszą alternatywą urlopową jest skorzystanie z oferty pól namiotowych lub campingów. Jeśli zaś nie jesteś fanem spania pod chmurką, możesz skorzystać z domków wczasowych, których cena za noc waha się od 200 zł do 300 zł. Namów na wspólny wyjazd rodzinę i znajomych, a cena noclegu i podróży „rozbije się” na kilka osób!

Kolejną ciekawą alternatywą jest tzw. „couchsurfing”, czyli „wakacyjny barter”. Ta opcja nie wymaga dobierania kolejnej pożyczki pozabankowej, aby wynająć pokój. Wystarczy, że znajdziesz osobę, która oferuje nocleg w dogodnej dla Ciebie urlopowej lokalizacji, a Ty możesz odpłacić jej się tym samym, zapraszając do swojego apartamentu, jeśli będzie chciała zwiedzić Twoje okolice! W sieci można znaleźć wiele portali oferujących tego typu usługi dla chętnych do poznawania nowych ludzi. Administratorzy portali zapewniają, że mają stały kontakt ze swoimi użytkownikami, udostępniają również możliwość dodawania opinii, zdjęć i rekomendacji danego miejsca „couchsurfing’owego”. 

Kolejną opcją bez konieczności brania dodatkowej pożyczki pozabankowej jest agroturystyka. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, za które nie zapłacisz wiele. Agrowczasy to świetna alternatywa dla całej rodziny, która nie musi znajdować się daleko od miejsca Twojego zamieszkania.

Krok 3 – kontroluj budżet na bieżąco

Podczas wakacyjnych szaleństw można łatwo stracić głowę… Wakacje są przecież po to, aby odpoczywać i nie przejmować się zobowiązaniami życia codziennego. Dlatego najlepiej będzie, gdy weźmiesz ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście zaoszczędziłeś i przeznaczyłeś na budżet wakacyjny. Pamiętaj, że spłacanie rat pożyczki pozabankowej podczas urlopu to niecodzienna sytuacja, a gdy korzystasz ze środków ponad swoje możliwości finansowe, pogarszasz swoją sytuację. Warto więc na bieżąco kontrolować wydatki, aby pożyczka pozabankowa nie zakłóciła Twojej płynności finansowej po powrocie z wakacji.

Pożyczki pozabankowe to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy pieniędzy jak najszybciej. Środki pozyskane z pożyczki pozabankowej mogą załatać dziurę w budżecie domowym czy pomóc pokryć koszty związane z niespodziewanym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że pożyczkę zawsze trzeba spłacić, dlatego szczegółowe miesięczne planowanie wydatków jest bardzo pomocne, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy planujemy jechać na urlop.