Utrzymanie zwierzaka domowego – ile to kosztuje?

Utrzymanie zwierzaka domowego – ile to kosztuje?

Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem czworonoga, musisz pamiętać, że wiąże się to nie tylko z ogromną odpowiedzialnością oraz poczuciem obowiązku, ale i niemałymi wydatkami. Warto zwrócić uwagę, że sam zakup czy nawet wzięcie psa lub kota ze schroniska wymaga od nas sporego wkładu finansowego. Relacja ze zwierzakiem domowym jest nieoceniona, ale ile kosztuje jego utrzymanie?

Kosztowny start

Jeśli pragniesz, by w Twoim domu pojawił się zwierzak, masz trzy możliwości:

•    Przygarnięcie go z domu tymczasowego,

•    Adopcja ze schroniska,

•    Zakup z hodowli.

Już przy tym pierwszym kroku napotkasz na spore opłaty. Wydaje się, że przygarnięcie kota lub psa ze schroniska nic nie kosztuje, lecz jest to błędne założenie. Dyrekcje takich placówek często wymagają wpłaty datków, których wysokości ustalane są indywidualnie. Zazwyczaj wynoszą one około 80-150 złotych.

Ile kosztuje utrzymanie kotka?

Chcąc przygarnąć zwierzaka ze schroniska, pamiętaj, że przed ostateczną decyzją o jego adopcji powinieneś dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Zapytaj w jaki sposób trafił do schroniska, czy znana jest jego przeszłość, czy został wysterylizowany/wykastrowany (koszt zabiegu wynosi około 150-500 złotych w zależności od płci i wielkości), czy ma komplet szczepień (około 100-150 złotych) oraz jak zachowuje się w stosunku do ludzi, dzieci i innych zwierząt. Pamiętajmy również, aby jak najwięcej dowiedzieć się o jego stanie zdrowia. Każda choroba wiąże się z leczeniem, które często jest długotrwałe i drogie.

Decydując się na adopcję psa lub kota, jesteśmy zobowiązani do podpisania umowy adopcyjnej. Obejmuje ona:

•    Konieczność sterylizacji/ kastracji zwierzaka,

•    Stworzenie mu odpowiednich warunków,

•    Godne traktowanie czworonoga,

•    Nieporzucanie go w przyszłości,

•    Zapewnienie mu opieki weterynarza,

•    Poinformowanie  schroniska w razie ucieczki zwierzaka i podjęcie wszelkich kroków mających na celu jego odnalezienie,

•    Oddanie go z powrotem do schroniska, gdy nie można się nim dalej opiekować.

W schronisku musimy pojawić się osobiście. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

szczęśliwy piesek z piłeczką

Procedura przygarnięcia czworonoga z domu tymczasowego jest podobna do tej, która obowiązuje podczas adopcji. Wyjątkiem jest fakt, że dotychczasowi opiekunowie zwierzaka, którym jesteśmy zainteresowani, rzadziej wymagają wpłaty datków. 

Kiedy psa lub kota planujesz kupić, polecamy wybór sprawdzonych, zarejestrowanych hodowli. Ich spis znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego. Ceny uzależnione są oczywiście od rasy zwierzaka. W przypadku kotów wynoszą one od około 1000 zł do 2500 zł, w przypadku psów od 1000 zł do nawet 6000 zł. Przestrzegamy przed zakupem z nierejestrowanych chowów.

bawiący się kotek

Nowy dom

Nowy członek rodziny wymagał będzie kilku niezbędnych rzeczy. Co będziesz musiał mu zapewnić?

•    Miski (od 10 złotych)

W tym przypadku cena zależna jest od wielkości oraz wymagań zwierzaka. Z pewnością będziesz potrzebował dwóch naczyń – jedno na wodę, drugie na karmę. 

•    Karmę (od kilku do kilkudziesięciu złotych za kilogram)

Karmę najlepiej dobrać zgodnie z preferencjami żywieniowymi danego czworonoga. Cena zależy od jakości oraz rodzaju pokarmu (karmy suche, mokre lub przygotowane w domu, dodatkowe smakołyki). Wybór jest ogromny.

•    Obrożę lub szelki, smycz i kaganiec dla psa (50−300 złotych)

Koszt danych artykułów zależeć będzie od wielkości czworonoga i jakości wykonania.

•    Legowisko (od 50 złotych)

Jeśli Twój nowy przyjaciel będzie spał z Tobą w łóżku, legowisko możesz pominąć.

•    Woreczki na odchody (około 10 złotych za 100 woreczków)

•    Komplet szczepień – jeśli nie były jeszcze zrealizowane (około 100-150 złotych)

Pamiętajmy o obowiązkowym corocznym szczepieniu przeciw wściekliźnie, którego koszt wynosi około 30-40 złotych.

•    Ochronę przeciw pasożytom (od 35 do 100 złotych)

Najbardziej popularnymi metodami ochrony przed pasożytami zewnętrznymi (jak kleszcze i pchły) są  preparaty do nakrapiania sierści (od 15 złotych, czas działania: 1 miesiąc) oraz specjalne obroże (od 60 do 100 złotych, czas działania: 7-8 miesięcy).
Musimy także pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierzaka (około 20-30 złotych za podanie dawki leku).

•    Pielęgnację (od 50 złotych)

Pamiętaj o regularnym obcinaniu pazurów pupila (możesz kupić cążki za około 30 złotych i sam je obcinać lub pójść do weterynarza, który za taką usługę pobierze około 20 złotych). Starsze psy często potrzebują także czyszczenia uzębienia (koszt od 90 złotych).

Twój nowy czworonożny przyjaciel potrzebować będzie też czasu. Pamiętaj o częstych spacerach i zabawach. Z pewnością odwdzięczy się bezgraniczną miłością i przywiązaniem.

Planując przygarnięcie psa lub kota, należy również wziąć pod uwagę to, że gdy będziesz chciał wyjechać na urlop, musi on albo pojechać z Tobą albo zostać pod odpowiednią opieką (w hotelu dla zwierząt, u rodziny lub znajomych).
 

śpiący pies na łóżku obok właścicielki

Koszty utrzymania zwierzaka domowego zależą od jego wielkości, charakteru oraz stanu zdrowia. Większy czworonóg potrzebować będzie więcej jedzenia, bardziej energiczny – więcej zabawek, starszy – specjalistycznej opieki lekarskiej.

Czasami zdarzają się także nagłe sytuacje, które mogą wymagać szybkiego zastrzyku gotówki – wtedy My możemy Ci pomóc – sprawdź jak pożyczyć z LoanMe

Źródło 1Źródło 2