Pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe

Jedni uważają, że firmy oferujące pożyczki pozabankowe to złodzieje pozbawieni skrupułów. Inni chętnie korzystają z tego typu usług zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba i nie widzą w tym żadnego problemu, ani złych intencji. Wiele negatywnych opinii odnosi się do czasów sprzed kilkunastu lat, gdzie brak regulacji prawnych sprawiał, że na rynku pożyczek funkcjonowały nieprofesjonalne firmy skupiające się tylko na zysku i wykorzystujące naiwność swoich klientów. Na szczęście to już przeszłość i od kilku lat mamy regulacje prawne, które ograniczają tego typu praktyki. Niezależnie od wszystkiego, pożyczki pozabankowe  w Polsce istnieją już przeszło cztery dekady i mają się całkiem dobrze.

Historia pożyczek pozabankowych

Idea pożyczek pozabankowych powstała w latach 70 w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, w kraju, w którym narodziła się demokracja i kapitalizm, zaczęły powstawać pierwsze firmy zajmujące się pożyczaniem pieniędzy. Były one odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego typu usługi wśród biedniejszej części amerykańskiego społeczeństwa, której banki odmawiały udzielenia kredytu. Oferta okazała się strzałem w dziesiątkę i w latach 80 i 90 można było obserwować prawdziwy rozkwit rynku pożyczek.

Wkrótce i w Europie zaczęły się otwierać firmy oferujące usługi finansowe w postaci pożyczek. Produkt ten szybko podbił serca europejczyków i na stałe zagościł na rynku, jako alternatywa dla instytucji bankowych. Dzięki niemu wielu klientów bez odpowiedniej zdolności kredytowej mogło skorzystać z pożyczek pozabankowych.

Pożyczki pozabankowe w Polsce

W Polsce pierwsze firmy oferujące pożyczki pozabankowe zaczęły powstawać w latach 90. Niestety wiele z nich było nastawionych tylko na zysk i przez brak profesjonalizmu i wysokie, ukryte prowizje sprawiło, że społeczeństwo miało złe zdanie o usługach tego typu. Dopiero po latach zaczęło się to zmieniać i w tej chwili wiele osób korzysta regularnie z możliwości, jakie dają pozabankowe instytucje finansowe.

Początkowo problemem był brak regulacji prawnych, który dopuszczał możliwość wielu nadużyć co do oprocentowania i dodatkowych opłat za udzielenie pożyczek, z których korzystało wiele nieuczciwych firm pożyczkowych. Na szczęście kilka lat temu odpowiednie zapisy prawne ukróciły ten niecny proceder. Wprowadzono ograniczenia w naliczaniu opłat za oferowane usługi, a także narzucono wymagania w stosunku do samych podmiotów prowadzących tego typu działalność. To wszystko sprawiło, że rynek pożyczek pozabankowych zmienił się i zostały wprowadzone bardziej przejrzyste i przyjazne klientom zasady i oprocentowania.

Pożyczki pozabankowe w dobie kryzysu

Upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku, był jasnym dowodem na istnienie kryzysu finansowego, jaki wkrótce ogarnął cały świat. Nieodpowiedzialna polityka amerykańskich banków, które zbyt ochoczo dawały kredyty hipoteczne, każdemu, kto się o nie ubiegał, doprowadziły do prawdziwej klęski na rynku. Brak możliwości spłaty zobowiązań, drastyczny spadek wartości nieruchomości był konsekwencją zbyt łagodnych wymagań banków amerykańskich wobec swoich klientów.

Po kryzysie przyszły czasy na zaostrzenie polityki kredytowej przez instytucje bankowe. Wiele osób utraciło w ich oczach zdolność kredytową. Jak można się łatwo domyśleć, był to dobry czas dla pożyczek pozabankowych. Tam, gdzie banki mówiły “nie”, firmy oferujące usługi finansowe, niezwiązane prawem bankowym, mogły powiedzieć “tak”. To sprawiło, że coraz częściej klienci zaczęli zwracać się właśnie do nich.

Pożyczki pozabankowe dostępne przez internet

Idąc z duchem czasów, wiele firmy z sektora finansowego, oferuje możliwość wnioskowania o pożyczki pozabankowe za pomocą formularzy dostępnych na swoich stronach internetowych. To szybki i wygodny sposób, aby uzyskać dodatkową gotówkę. Możliwość wnioskowania online o pożyczkę jest dla wielu kluczowym powodem, dla którego korzystają z instytucji finansowych niebędących bankami.

Wypełnienie formularza online na stronie internetowej firmy pożyczkowej i przesłanie go w celu weryfikacji to pierwszy i w zasadzie jedyny krok, by rozpocząć wnioskowanie o pożyczkę pozabankową. Samo sprawdzenie wniosku trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę i kończy się odpowiedzią pozytywną lub negatywną, jeśli chodzi o przyznanie pożyczki. Ci, którzy przejdą proces weryfikacji pozytywnie, mogą się cieszyć dodatkową gotówką na koncie, która zostanie przelana najczęściej już w ciągu 24 godzin.

Kto może wnioskować o uzyskanie pożyczki pozabankowej?

Każda firma pożyczkowa może ustalać własne reguły i zasady, na jakich oferuje swoje usługi. Jedne są bardziej wymagające w tym względzie, inne udzielają pożyczek pozabankowych szerszej grupie klientów. Na pewno każda z nich wymaga jednak, aby pożyczkobiorca był pełnoletni, posiadał dowód osobisty i własny rachunek bankowy.

W zależności od firmy możemy się spodziewać również, że część z nich będzie sprawdzało historię kredytową w bazach danych takich, jak BIK, BIG czy KRD. Nie jest to jednak reguła i na rynku znajdą się również podmioty, które udzielają pożyczek pozabankowych osoba, które mają negatywną opinię kredytową.

Kim są osoby biorące pożyczki pozabankowe?

W czasach czarnego PR-u,jakie miały pożyczki pozabankowe niektórzy zarzucali firmą oferującym tego typu usługi, że wykorzystują przede wszystkim naiwność osób starszych, które łatwiej dają się namówić na wzięcie nie zawsze potrzebnej pożyczki. Jednak przeprowadzone badania wśród pożyczkobiorców jasno wskazały, że osoby po 65 roku życia bardzo rzadko biorą pożyczki pozabankowe. Przeciętny klient firmy udzielającej pożyczek to osoba młoda w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat.

Obecnie coraz modniejsze stały się formy zatrudnienia, które pomagają pracodawcom zmniejszyć koszty pracownika. Umowy, gdzie prowizja stanowi większość wynagrodzenia, umowy o dzieło, zatrudnianie freelancerów to wszystko sprawia, że nie tylko osoby o małych zarobkach mogą mieć trudność w uzyskaniu kredytu w banku. Firmy oferujące pożyczki pozabankowe są pod tym względem znaczniej bardziej elastyczne. Dlatego to właśnie w nich znajdą wsparcie finansowe, osoby, które nie mają zdolności kredytowej według bankowych kryteriów. Pożyczka pozabankowa czasem to jedyny sposób na uzyskanie dodatkowych środków dla takiej grupy klientów.

Pożyczki pozabankowe, jak wybrać dobrze?

Wiele lat minęło, zanim klienci na nowo zaufali firmą pożyczkowym i ich produktom finansowym. Jeszcze kilka lat temu sektor pożyczek pozabankowych nie podlegał w zasadzie żadnym regulacjom prawnym. To sprawiło, że nieuczciwy przedsiębiorcy narzucali absurdalnie wysokie odsetki za udzielenie pożyczki, powodując, że ich klienci pogrążali się w spirali zadłużeń. Na szczęście te praktyki zostały ukrócone wraz z wprowadzoną ustawą o kredycie konsumenckim. Narzucił on bowiem ograniczenia co do kosztów odsetkowych, a wraz z czasem również kosztów poza odsetkowych. Dzięki temu nieuczciwe firmy zamknęły swoje oddziały, a rynek z nowymi zasadami na nowo mógł powoli budować zaufanie klientów. Pożyczki pozabankowe znowu zaczęły wracać do łask.

Mimo wszystko chcąc skorzystać z usługi finansowej tego typu, warto wybrać sprawdzoną firmę pożyczkową o dobrej opinii. Na rynku znajdziemy wiele instytucji tego typu. Jedną z nich jest firma LoanMe www.loanme.pl. LoanMe od ponad 5 lat cieszy się zaufaniem klientów i ma jasne i przejrzyste zasady udzielania pożyczek.

Oprócz wiarygodności firmy warto zwrócić też na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO), która zostaje naliczona, jako opłata za udzielenie pożyczki. Wskaźnik ten obrazuje bowiem całkowity koszt, jaki poniesiemy w związku ze skorzystaniem z pożyczki.

Niezależnie od wszystkiego korzystać z produktów finansowych, jakimi są pożyczki pozabankowe, należy przede wszystkim z głową. Przed zaciągnięciem długu należy realnie ocenić swoje możliwości, co do jego spłaty. Nie jednego bowiem do bankructwa doprowadziła spirala długów, która jest realnym zagrożeniem dla każdego, kto zbyt lekko podchodzi do spraw związanych z zaciąganiem zobowiązań finansowych.