Pożyczki pozabankowe – dlaczego TAK?

Rynek szybkich pożyczek pozabankowych rozkwitł w Polsce w latach ’90 ubiegłego wieku. Nowe firmy legalnie udzielające krótko- i dlugoterminowych kredytów konsumenckich wyrastały jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Produkty finansowe tych firm nie różniły się niczym od tych bankowych. Można było zaciągnąć zobowiązanie na kilka lat, jak równiez na okres kilku dni. Podobnie z kwotami – można pożyczyć od 500 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego wiele osób wciąż jest uprzedzonych do pożyczek pozabankowych?

Lichwa vs. legalna działalność

Niestety, jak to bywa z “nowościami” – wokół rozkwitających legalnie działających firm, na rynku coraz częściej pojawiały się osoby prywatne oferujące “szybką kasę” na ogromny procent, co fachowo nazywa się “lichwą”. Klienci decydujący się na skorzystanie z tanich pożyczek z niepewnego źródła ryzykowali przede wszystkim swoim bezpieczeństwem. Stosowane przez “lichwiarzy” metody windykacji należności często były nielegalne, a wręcz szkodzące Pożyczkobiorcy. Nie trzeba było długo czekać na łatkę, którą przypięto całej branży…  Wszystkie pożyczki pozabankowe to lichwa.

Czy nadal należy się obawiać branży pożyczkowej?

Całe szczęście, opinia publiczna nieco zmieniła zdanie o szybkich pożyczkach. Działalność legalnych firm pożyczkowych jest regulowana przez szereg przepisów zawartych m.in. w Kodeksie Cywilnym czy Ustawie Antylichwiarskiej. Większość firm tego typu jest zrzeszona w różnych organizacjach, która narzucają im przestrzeganie związkowych regulacji, m.in. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Firmy są również zobowiązane do przestrzegania tzw. Kodeksu Dobrych Praktyk i Kodeksu Etyki. Wszystkie informacje dotyczące oprocentowania pożyczki pozabankowej czy całkowitej kwoty do spłaty muszą być zawarte w umowie, którą podpisuje Klient. Musi być on poinformowany o wszystkich opłatach, zanim taka umowa zostanie sfinalizowana. Dzięki temu, każda osoba korzystająca z pożyczki ratalnej jest chroniona polskim prawem.

Jak wybrać najlepszą ofertę szybkiej pożyczki pozabankowej?

W Internecie istnieje mnóstwo porównywarek firm pożyczkowych i ich usług. Warto skorzystać szczególnie z tych, które zezwalają na pozostawianie opinii Klientów. Dzięki temu można w łatwy sposób prześledzić nie tylko warunki danej oferty, ale także sprawdzić, czy Klienci firm byli zadowoleni z obsługi. Zalecamy też zaznajomienie się z wszelkimi kanałami społecznościowymi instytucji – regularna aktywność Pożyczkodawcy w sieci wskazuje na to, że jest on otwarty na stały kontakt ze swoimi Klientami.

Skąd mam wiedzieć, że dana oferta jest dla mnie najlepsza?

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę przez Internet należy ścisle przenalizować swoją sytuację finansową oraz dobrać wysokość rat i okres spłaty do możliwości własnego budżetu domowego. Spłacanie rat zgodnie z harmonogramem jest bardzo ważne, poniważ tworzy naszą pozytywną historię kredytową, która później może znacznie wpłynąć na decyzję banku lub innej instytucji finansowej podczas np. zakupów na raty lub starania się o kredyt hipoteczny. Pamiętajmy również o wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami i umową pożyczki przed jej podpisaniem, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. W razie wątpliwości – warto zawsze dopytać konsultanta z Działu Obsługi Klienta firmy pożyczkowej.

Pożyczka online – jak mogę zawnioskować?

Obecnie bardzo wiele firm proponuje rozwiązania online. Również w LoanMe można już zawnioskować o tanią pożyczkę w kwocie 1000 zł na 5 tygodni. Wniosek można złożyć przez Internet za pośrednictwem strony: www.loanme.pl, a szybka gotówka dotrze na nasze konto jeszcze tego samego dnia! Wystarczy wypełnić formularz internetowy i potwierdzić swoje dane osobowe Instantorem lub przelewem za  1 zł. Cała procedura zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Kilka słów na koniec…

Pamiętaj, że wszystkie legalne firmy pożyczkowe weryfikują historię kredytową swoich Klientów. Takie działania podyktowane są przede wszystkim zachowaniem środków bezpieczeństwa i propagowaniem odpowiedzialnego pożyczania. Dzięki weryfikacji, instytucje pozabankowe nie przyczyniają się do “nakręcania” spirali długów swoich Pożyczkobiorców. Warto więc przeanalizować swoją sytuację finansową, zanim złożymy wniosek o pożyczkę pozabankową.

Leave a Reply

Your email address will not be published.