Pożyczka pozabankowa

Pożyczka pozabankowa

Pożyczka pozabankowa – historia

Pożyczki pozabankowe przyszły do nas z kraju demokracji i kapitalizmu, czyli Stanów Zjednoczonych. To tam, w latach 70 XX wieku pojawiły się instytucje, które zaczęły pożyczać pieniądze biedniejszym obywatelom, którym banki nie chciały świadczyć tego typu usług. Zapotrzebowanie na pożyczki pozabankowe powstało głównie z powodu coraz wyraźniejszych nierówności społecznych w tamtych czasach. Dodatkowo przejściowy kryzys sprawił, że oferta banków przestała być już tak atrakcyjna, a jednocześnie stała się mniej dostępna dla wielu potencjalnych klientów. Prawdziwy boom na rynku pożyczek nastąpił w latach 80 i 90. Wtedy to  powstało wiele nowych firm pożyczkowych oferujących swoje produkty finansowe.

Jak można się domyślić, w końcu “moda” na pożyczki pozabankowe zawitała również w Europie. Wzorując się na rynku Amerykańskim, jak grzyby po deszczu, powstawały kolejne firmy chętnie pożyczać swoje środki, w zamian za naliczane odsetki i opłaty. Dla wielu europejczyków tak samo, jak przedtem dla amerykanów, tego typu usługi finansowe stały się możliwością pożyczenia pieniędzy mimo nie spełniania bankowych wymagań.

Historia pożyczki pozabankowej w Polsce

Na początku lat 90 także w Polsce zaczęły otwierać się firmy, oferujące usługi finansowe. Brak regulacji prawnych co do firm tego typu sprawiał, że rynek pożyczek pozabankowych praktycznie nie miał żadnych zasad i ograniczeń. To sprawiło, że początkowo cieszyły się, niestety często zasłużenie, złą opinią. Ludzie bali się oszustwa i naliczania absurdalnie wysokich prowizji od pożyczonej kwoty. Jednak na przestrzeni lat wraz z większym profesjonalizmem oferowanych usług, pożyczka pozabankowa stała się coraz chętniej wybieraną alternatywą w stosunku do pożyczek oferowanych przez banki.

Zostały również wprowadzone odpowiednie regulacje prawne, które ograniczyły możliwość nakładania wygórowanych opłat za udzielenie pożyczki. Poza tym zostały narzucone wymagania odnośnie do warunków, jakie musi spełnić firma pożyczkowa, aby mogła oferować swoje usługi. To wszystko sprawiło, że rynek pożyczek pozabankowych uległ bardzo dużym zmianą w ciągu ostatnich lat i zniknęło z niego wiele nieuczciwych podmiotów, które nie stosowały się do żadnych reguł i wykorzystując brak odpowiednich regulacji prawnych, żerowały na naiwności swoich klientów.

Kryzys gospodarczy

15 września 2008 upadłość ogłosił amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers. To wydarzenie było oficjalnym potwierdzeniem kryzysu finansowego, który ostatecznie objął cały świat. Jego przyczyną była zbyt łagodna polityka banków amerykańskich i udzielanie kredytów hipotecznych osobom o zbyt małej zdolności kredytowej, które nie mogłyby w konsekwencji spłacić wziętego zadłużenia. Nauczone doświadczeniem banki po tych wydarzeniach zaostrzyły kryteria wobec pożyczkobiorców ubiegających się o kredyt. To natomiast sprawiło, że dużo osób straciło możliwość wzięcia dodatkowej gotówki z instytucji bankowej. Rozwiązaniem stała się pożyczka pozabankowa, która od tego momentu zyskała jeszcze większą popularność. Firmy pożyczkowe zyskały nowych klientów, wśród osób, którym bank odmówił udzielenia pożyczki.

Pożyczka pozabankowa w dobie internetu

W czasach, gdzie praktycznie każdy ma dostęp do internetu, wiele firm pożyczkowych przeniosło swoje usługi do wirtualnego świata. Bez potrzeby stawiania się w siedzibie firmy, a nawet bez potrzeby rozmowy z konsultantem, w wygodnym fotelu, w zaciszu własnego domu, jesteśmy w stanie załatwić wszystkie formalności potrzebne do uzyskania pożyczki pozabankowej. Łatwość w składaniu wniosku i szybkość całego procesu to kolejny powód, dla którego część osób wybiera taką formę uzyskania dodatkowej gotówki.

Wystarczy wejść na stronę internetową i wypełnić wniosek online, aby rozpocząć proces wnioskowania o udzielenie pożyczki. Weryfikacja również odbywa się bez potrzeby osobistego stawiennictwa w siedzibie firmy. Po kilkunastu – kilkudziesięciu minutach dostajemy odpowiedź co do wyniku przeprowadzanej weryfikacji. Następnie, jeśli odpowiedź jest pozytywna, dostajemy przelew na konto najczęściej w ciągu jednego dnia roboczego.

Kto najczęściej bierze pożyczkę pozabankową?

Pożyczka pozabankowa jest oczywiście dobrą alternatywą dla tych wszystkich, którzy nie dostali pożyczki w sektorze bankowym. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej osób pracuje na przykład jako freelancerzy lub na niskiej podstawie dostając za to pokaźne premie, które nie zawsze traktowane są przez banki, jako stabilne źródło dochodu.

Statystyki potwierdzają, że największą grupą klientów, którzy korzystają chętnie z pożyczki pozabankowej, są ludzie młodzi w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat. Swego czasu rozpowszechnioną opinią było, że firmy tego typu, żerują często na osobach starszych. Miały one wykorzystywać ich mniejsze rozeznanie w temacie. Jednak okazało się to nieprawdą. Osoby po 65 roku życia stanowią zaledwie kilka procent klientów korzystających z takiej usługi jak pożyczka pozabankowa.

Wymagania wobec pożyczkobiorców chcących wziąć pożyczkę pozabankową

Jakie wymagania stawiają firmy pożyczkowe przed swoimi klientami? Ponieważ nie muszą się one stosować do prawa bankowego, mogą tworzyć własne zasady i regulacje co do warunków, jakie muszą spełniać klienci, aby móc otrzymać pożyczkę pozabankową. Niektóre z nich są bardziej restrykcyjne. Sprawdzają historię potencjalnego pożyczkobiorcy w BIK, BIG i KRD. Wymagają też zaświadczenia o zarobkach. Inne nie sprawdzają tego typu danych i do wzięcia pożyczki wystarczy ukończone 18 lat, dowód osobisty i konto bankowe. Ze względu na przepisy, jakim podlegają, każda firma pożyczkowa może wprowadzać własne zasady, co do wymagań, jakie stawia swoim klientom.

Jak bezpiecznie korzystać z usług typu pożyczka pozabankowa?

Początkowa zła opinia firm pożyczkowych nie wzięła się z niczego. Zanim wprowadzono regulacje prawne, podmioty tego typu mogły w zasadzie działać bez jakichkolwiek ograniczeń. Nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystywali naiwność klientów. Obciążali ich więc kosztami związanymi z zaciągnięciem pożyczki pozabankowej, które potrafiły doprowadzić do ruiny nie jednego pożyczkobiorcę. Sytuacja uległa zmianie, kiedy wprowadzono ustawę o kredycie konsumenckim, który wprowadził limit kosztów odsetkowych, a następnie również limit kosztów poza odsetkowych. Zostały również wprowadzone wymagania wobec firm udzielających pożyczek. To wszystko sprawiło, że pożyczka pozabankowa stała się produktem znacznie bezpieczniejszym dla przeciętnego klienta. Z rynku zniknęło też wiele nieuczciwych firm tego typu.

Pożyczkę pozabankową najlepiej brać w firmie cieszącej się dobrymi opiniami klientów, która jest już jakiś czas na rynku polskim i oferuje przejrzyste zasady co do swoich usług. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek. Firmą taką jest na przykład LoanMe www.loanme.pl, która prężnie działa na naszym rynku już od 5 lat. Warto zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO), który powiem nam o całkowitym koszcie, jaki będziemy musieli ponieść w związku z zaciągniętą pożyczką pozabankową. Choć nie jest to regułą, jednak zazwyczaj im mniejsze wymagania wobec swoim klientów ma dana firma, tym większe opłaty narzuca za swoje usługi. Warto jest, wiec dobrze porównać oferty, jakie są dostępne na rynku.

Pożyczka pozabankowa to atrakcyjny produkt finansowy dla wielu z nas. Nie mniej przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego warto przyjrzeć się swojej aktualnej sytuacji, by mieć pewność, że będziemy mogli spłacić dług.