Pożyczka online na raty

Co to jest pożyczka online na raty?

Pożyczek online na raty mogą udzielać instytucje finansowe niebędące jednocześnie bankami. Zgodnie z prawem, firmy tego typu mogą udzielać pożyczki na podstawie Kodeksu Cywilnego. Banki chcąc pożyczyć nam pieniądze, muszą przestrzegać prawa bankowego, które jest w tej sprawie bardziej restrykcyjne. To dlatego pożyczkę trudniej otrzymać właśnie w banku niż w pozabankowej instytucji finansowej. Firmy udzielające pożyczek online na raty mogą bowiem wprowadzić własne kryteria dotyczące pożyczkobiorcy. To daje im większą elastyczność i sprawia też, że o wiele chętniej udzielają pożyczek na mniejsze kwoty, co nie wszystkie banki uważają za opłacalne.

Pożyczka online na raty – dlaczego warto?

Największą zaletą pożyczki online na raty jest prosty i szybki sposób, w jaki możemy ją otrzymać. Zamiast wizyt w oddziale bankowym czy siedzibie firmy pożyczkę tego typu jesteśmy w stanie uzyskać bez wychodzenia za próg własnego mieszkania. To prawdziwa wygoda i oszczędność dużej ilości czasu. Wypełnienie prostego wniosku online, szybki proces wersyfikacji i gotówka na koncie już do 24 godziny w dniu roboczym, tak w większości funkcjonują pozabankowe firmy oferujące pożyczki online.

Ze względu na formę wnioskowania cały proces można rozpocząć w dowolnym dniu o dowolnej porze. Oczywiście samo przelanie przyznanej pożyczki może odbyć się wyłącznie w dni robocze, co wynika ze specyfiki pracy banków, jednak wszystkie formalności możemy wypełnić w wolnej chwili na przykład przy okazji weekendowego odpoczynku. Jest to niewątpliwa przewaga tego typu usług nad tradycyjnymi sposobami uzyskania pożyczki. Wysokość kwoty, którą możemy w ten sposób pożyczyć, jest zazwyczaj ograniczona do kilkunastu tysięcy złotych. Czas spłaty to najczęściej kilka do kilkunastu tygodni. W przypadku tak zwanych pożyczek chwilówek jest to 30 – 60 dni.

Pożyczka online na raty – kto z niej korzysta najchętniej?

Kim jest przeciętny pożyczkobiorca korzystający z oferty firm udzielających pożyczek online na raty? Z przeprowadzonych badań w 2019 roku wynika, że najczęstszymi klientami pozabankowych instytucji finansowych są osoby młode. 25 – 34 lata to wiek typowego pożyczkobiorcy tego typu firm. Kolejną grupą, która chętnie korzysta z pożyczek, jest młodzież w wieku 18 – 24 lat. Osoby starsze powyżej 65 roku życia bardzo rzadko są klientami finansowych instytucji pozabankowych. Może to wynikać z faktu, że w tej grupie wiekowej nie wszyscy przyzwyczajeni są do korzystania z usług dostępnych w internecie. Jeśli chodzi o płeć, z badań wynika, że to panie częściej wnioskują o pożyczkę niż panowie. Nie jest to jednak duża różnica.

Dodatkową gotówkę uzyskaną dzięki pożyczce online na raty możemy przeznaczyć na dowolny potrzeby. Może to być podratowanie domowego budżetu. Może to być zakup nowego sprzętu RTV czy AGD. Może to być sposób na sfinansowanie wymarzonych wakacji. Zawsze, kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki, pożyczka online da Ci możliwość szybkiego zasilenia swojego konta bankowego.

Proces wnioskowania o przyznanie pożyczki online na raty

Co zatem trzeba zrobić, by uzyskać pożyczkę online na raty. Proces wnioskowania o pożyczkę jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę firmy oferującej tego typu usługi takiej jak na przykład www.loanme.pl. Tam należy poszukać wniosku o udzielenie pożyczki, który zazwyczaj jest udostępniony w formie formularza online. Następnie należy odpowiedzieć szczegółowo na pytania i przesłać wniosek do weryfikacji. LoanMe oferuje pożyczki w kwocie od 500 zł do 11 000 zł. Czas spłaty to 5,17 lub 130 tygodni. Sam proces weryfikacji trwa najczęściej maksymalnie do godziny. Po tym czasie potencjalny pożyczkobiorca uzyskuje odpowiedź czy pożyczka zostanie mu udzielona. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, możemy spodziewać się otrzymania gotówki na konto do 24 godzin dnia roboczego.

Kto może ubiegać się o pożyczkę online na raty?

Instytucje pozabankowe nie podlegają prawu bankowemu w zakresie udzielania pożyczek. To sprawia, że mogą one ustalać w dużej mierze własne zasady, komu pożyczają pieniądze. To zaś przekłada się na to, że nawet osoba niemająca zdolności kredytowej według banku, który z tego powodu nie udzieli jej finansowego wsparcia, ma szansę takowe uzyskać właśnie w firmie tego typu. Nie mniej jednak dla dobra zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy pożyczek nie powinny brać osoby, które mogą mieć problemy z jej spłatą. Taka sytuacja może przysporzyć problemów obu stroną umowy.

LoanMe ma jasno ustalone wymagania co do swoich klientów. Aby wnioskować o pożyczkę, należy mieszkać na terenie kraju i być obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej. Potencjalny pożyczkobiorca musi również mieć ukończone 18 lat i posiadać własne konto bankowe. Do uzyskania pozytywnej odpowiedzi na wniosek o przyznanie pożyczki potrzebne też jest comiesięczne źródło dochodu, z którego pożyczkobiorca będzie spłacał pożyczkę. Może to być umowa o pracę, jak i wpływy z prowadzonej działalności gospodarczej. Przyznana renta lub emerytura również kwalifikuje się jako stabilne źródło przychodu.

W procesie weryfikacyjnym LoanMe potencjalny klient sprawdzany jest pod kątem wpisów w bazach danych takich jak BIG, BIK i KRD. Negatywna historia w tych instytucjach może skutkować odrzuceniem wniosku o udzielenie pożyczki online na raty.  W przypadku uzyskania pożyczki klient ma prawo zgodne z prawem do odstąpienia od umowy w przeciągu 14 dni od jej zawarcia.

Jeżeli wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony, w przyszłości możliwe jest ubieganie się o nią ponownie, kiedy sytuacja ulegnie zmianie.

Zasady spłaty pożyczki online na raty

Spłaty pożyczki online dokonujemy najczęściej na indywidualne konto bankowe, którego numer dostaniemy od firmy, która udzieliła nam pożyczki. LoanMe tworzy dla każdego ze swoich klientów indywidualne konto, na które będzie mógł on wpłacać pieniądze w celu spłaty zobowiązania. Wpłaty powinny się odbywać według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Jeżeli jednak pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec firmy i opóźnia się ze spłacaniem swojego długu, LoanMe ma prawo naliczyć za opóźnienia karne odsetki. Brak terminowych wpłat może również skutkować zgłoszeniem pożyczkobiorcy do Biura Informacji Gospodarczej oraz w najcięższych przypadkach do przekazania sprawy firmie windykacyjnej. To wszystko może w przyszłości bardzo utrudnić możliwość klienta do zaciągnięcia kolejnych pożyczek. Dlatego przed skorzystaniem z usług firmy LoanMe czy innej warto dokładnie przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym.

Pożyczka na raty online za darmo?

Tak, jest to możliwe. Niektóre firmy pożyczkowe, jak na przykład LoanMe przewidują dla nowych klientów dodatkowe bonusy. Pierwszą pożyczkę można mieć zupełnie za darmo. Jak to zrobić? Wystarczy zobowiązać się do spłaty zobowiązania w krótszym, czterotygodniowym okresie. Dla wszystkich pozostałych, którzy nie będą chcieli skorzystać z pożyczki 0%, pozostaje tradycyjne oprocentowanie i czas spłaty 5,17 lub 130 tygodni. Oczywiście jednocześnie każdy nowy klient musi wpierw przejść tradycyjny proces weryfikacyjny.

Pożyczka na raty online to sposób na szybkie uzyskanie dodatkowej gotówki w naszych zabieganych czasach. Pozabankowe instytucje finansowe to dobra alternatywa do bardziej wymagających banków. Tu wnioskować o pożyczkę mogą również osoby, niespełniające wymagań bankowych. Aby złożyć wniosek o pożyczkę, wystarczy połączenie z internetem. Kiedy sytuacja wymaga dodatkowych środków pożyczki tego typu to najszybszy sposób na poradzenie sobie z sytuacją.