Jak zbudować zdolność kredytową?

kredyt, finanse, pożyczka, pieniądze, gotówka

Zdolność kredytowa to kluczowy parametr, który może przesądzić o tym, czy konsument ma jakiekolwiek szanse na uzyskanie kredytu bankowego. Na jej kształt wpływa wiele czynników. Warto podejmować zdecydowane działania, aby nasza wiarygodność finansowa była jak najlepsza.

Spłać wszystkie zaległości i ureguluj swoją sytuację finansową

Pierwszą, podstawową zasadą jest podjęcie wszelkich starań w celu spłacenia zaległości pieniężnych. Pochodzić mogą one z różnych źródeł – zarówno niespłaconych pożyczek, jak i nieopłaconych mandatów, zaległych faktur czy nieuregulowanego abonamentu.  Można sprawdzić swoją sytuację finansową za pośrednictwem rejestrów BIK lub BIG.

 
Pamiętaj o udokumentowaniu wszystkich dochodów

Ubiegając się o kredyt, nie ma znaczenia z jakich źródeł uzyskuje się wynagrodzenie i jaka jest jego wysokość. Jeżeli dochody nie są one udokumentowane,  dla banku nie mają znaczenia i nie są one uznawane. Należy dołożyć wszelkich starań, aby potwierdzić swoje dochody i zatrudnienie.

 

kredyt, finanse, pożyczka, pieniądze, gotówka

Zaciągnij drobne zobowiązania, które będziesz w stanie spłacić

Choć z pozoru brzmi to dziwnie, to przed ubieganiem się o kredyt warto rozważyć zakupienie nawet mało kosztownego towaru na raty lub zaciągnięcie drobnej pożyczki. Spłacając zobowiązanie regularnie i terminowo, wypełnimy historię wpisów w BIK lub BIG pozytywną informacją na temat naszej zdolności kredytowej. 

Zwiększ dochody

Wysokość wynagrodzenia ma największy wpływ na zdolność kredytową. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu kredytu, być może to dobry moment, by poprosić szefa o podwyżkę lub nawet zmienić pracę na lepiej płatną. Pamiętaj jednak, że bank bierze pod uwagę zarobki z co najmniej 3 ostatnich miesięcy, więc po ich zwiększeniu będzie konieczne wstrzymanie się ze złożeniem wniosku o kredyt.
 

kredyt, finanse, pożyczka, pieniądze, gotówka

Znajdź współkredytobiorcę


Jeśli potrzebujemy kredytu szybko, a nasze dochody nie są wystarczające – mogą nam pomóc osoby, które razem z nami do takiego kredytu przystąpią. Ich zdolność kredytowa wspomoże naszą, jednak trzeba pamiętać, że one również biorą odpowiedzialność za terminowość spłaty zaciąganego zobowiązania. 


Zmniejsz inne stałe zobowiązania

Podczas weryfikacji zdolności kredytowej niezwykle ważna jest nie tylko wysokość miesięcznych dochodów, ale i wysokość regularnych wydatków. Warto ocenić i rozpisać rzeczy, na jakie wydajemy swoje fundusze. Taka analiza może nam pokazać, że wydajemy zbyt dużo pieniędzy na rzeczy całkowicie zbędne.