Jak zaoszczędzić podczas spłacania kredytu? 3 sposoby

karta kredytowa, laptop, karta debetowa

Jak podaje portal forsal.pl bazując na danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) ponad 15 milionów Polaków posiada czynny kredyt lub pożyczkę. Oznacza to, że ok. 40,5% populacji korzysta z tego rodzaju produktów bankowych. I choć wiele instytucji oferuje swoje usługi jako darmowe należy zwrócić uwagę na wszystkie koszty dodatkowe na przykład w postaci ubezpieczenia kredytu. Pamiętajmy również o oprocentowaniu usługi, które może znacząco podnieść jej cenę. Idealnym przykładem jest kredyt hipoteczny. Zatem czy podczas spłacania zobowiązania można jeszcze myśleć o oszczędzaniu?  Oczywiście! Przedstawiamy 3 proste sposoby jak tego dokonać.

1. Spłata przed terminem

Zaciągnięty kredyt ciąży nie tylko na naszym budżecie… Ciągle mamy go „z tyłu głowy”. Perspektywa ogromnego długu do spłaty przez wiele lat z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Kredytobiorcy z reguły mają ochotę na szybsze spłacenie zobowiązań i „uwolnienie” się od długów. Tymczasem wcześniejsza spłata kredytu nie tylko wpływa na nasz komfort psychiczny, ale wiąże się także z zyskiemPrzedterminowa spłata pozwala na uniknięcie płacenia pozostałych odsetek. Im wcześniej uregulujemy nasze zobowiązania, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy. A kiedy nie mamy możliwości całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu, możemy go nadpłacić – wiąże się to z obniżeniem pozostałych miesięcznych rat lub skróceniem okresu kredytowania. Pamiętajmy jednak, że niektóre banki posiadają prowizje za możliwość szybszego zamknięcia zobowiązania. 
 

świnka skarbonka, pieniądze, oszczędzanie

2. Raty malejące

O kredytach z ratami malejącymi mówi się rzadko. Jeden na dziesięciu klientów banków decyduje się na takie rozwiązanie, tymczasem pozwala ono na zmniejszenie odsetek o jedną piątą! Najpopularniejszym sposobem na spłatę zadłużenia są równe raty – miesięczna spłata jest wówczas niższa i stała co ułatwia kredytobiorcom regulację zobowiązań. Jednakże taka możliwość jest kosztowna. W przypadku kredytów wieloletnich, odsetki mogą osiągnąć wysokość nawet pożyczonej kwoty. Raty malejące pozwalają obniżyć te koszty o kilka procent, co może oznaczać zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Jak podaje serwis bankier.pl – „różnica między sposobem kalkulowania raty malejącej i równej, polega na tym, że w racie malejącej co miesiąc klient oddaje taką samą kwotę pożyczonego kapitału plus odsetki.”. W związku z tym malejące z każdym miesiącem zadłużenie sprawia, że część odsetkowa również ulega zmniejszeniu. 

3. Większy wkład własny 

Wkład własny to pojęcie, które spędza sen z powiek osobom marzącym o własnym mieszkaniu. Wysokie koszty utrzymania powodują, że sięgamy po kredyt hipoteczny jako środek do realizacji celu. W 2018 roku wysokość wymaganego wkładu własnego wynosi 20% wartości mieszkania. Wiele banków w swojej ofercie nadal posiada kredyt hipoteczny z wkładem własnym na wysokości 10% – o ile kwota brakująca do „bezpiecznego pułapu” zostanie odpowiednio doubezpieczona. W praktyce oznacza to wzrost kosztów kredytu. Jak zatem zaoszczędzić na wkładzie własnym? 

Im więcej mamy własnej gotówki, tym mniej pożyczamy jej z banku, a tym samym mniej odsetek musimy zapłacić. Ponadto większy wkład własny niż wymagany pozwoli na uniknięcie dodatkowych ubezpieczeń.

monety, domki, wzrost

Warto zastanowić się i przeprowadzić dokładną analizę naszego budżetu przed podjęciem decyzji o zaciąganiu zobowiązania. Oszczędzanie podczas spłacania kredytu wiąże się przede wszystkim z dyscypliną i organizacją. Dobrze zaplanowana spłata pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów odsetkowych, które w przeciwnym razie należałoby zapłacić. 

Źródło:
http://www.gratka.pl/mieszkam/artykul/bierzesz-kredyt-lepiej-zacznij-od-oszczedzania-na-wiekszy,3596094,art,t,id,tm.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zaoszczedzic-20-na-kredycie-2760347.html
http://bankionline.com.pl/wczesniejsza-splata-kredytu-hipotecznego/
https://forsal.pl/artykuly/1172813,bik-ilu-polakow-ma-kredyt-albo-pozyczke-2018.html
https://www.newsweek.pl/polska/wszystkie-kredyty-polakow-grafika-newsweekpl/5ktvw04