Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Zbliżający się początek roku szkolnego to ciężki okres dla budżetu domowego wielu rodzin. Nie dość, że wydatki wakacyjne dość mocno nadszarpnęły portfel, to jeszcze dochodzą kolejne, związane z zakupem niezbędnych artykułów biurowych czy podręczników dla dziecka i to prawie w tym samym czasie! Co zrobić, aby zakupy szkolne nie spowodowały jeszcze większej dziury budżetowej? Oto kilka pomysłów!

Przegląd rzeczy

Przejrzyj piórnik i plecak swojego dziecka – zobacz, co może wykorzystać w kolejnym roku szkolnym. Dużo łatwiej uzupełnić wyprawkę, niż kupować nowe przybory. Dzieci często nie zużywają wszystkich flamastrów czy kredek, a piórnik czy tornister – o ile nie jest bardzo zniszczony – można wyprać i użyć na nowo. Możesz też zainwestować w specjalne naklejki lub naszywki, aby urozmaicić rzecz i pobudzić wyobraźnię malucha. Opracuj również listę rzeczy w deficycie i kup tylko to, co naprawdę jest potrzebne.

Sprawdź, gdzie kupić używane podręczniki

Zazwyczaj na końcu sierpnia lub początku września rodzice otrzymują od szkoły wykaz podręczników i zeszytów ćwiczeń. Sprawdź czy wydania z obecnego roku nie różnią się od edycji z poprzedniego. Jeśli są podobne lub te same, skontaktuj się z rodzicami starszych dzieci i zwyczajnie odkup książki. Możesz również sprawdzić pobliskie księgarnie, lombardy czy antykwariaty. Wszelkie internetowe portale ogłoszeniowe również są pełne podobnych ofert. Zapłacisz nawet o 40% mniej. Zapytaj również czy biblioteka szkolna posiada podobne podręczniki i o możliwość ich wypożyczania na poszczególne zajęcia.

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Sprzedaj niepotrzebne książki

Sprzedając zeszłoroczne książki dziecka możesz tylko zyskać. Wywieś ogłoszenie przed szkołą lub wstaw post na portalu ogłoszeniowym. Na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie poszukiwał tańszych podręczników. Możesz także zrobić wymianę, jeśli kupujący będzie posiadał książki, których poszukujesz.

Unikaj pułapek

Wielkie sklepy wielobranżowe często oferują wiele promocji z okazji zbliżającego się rozpoczęcia nauki. Uważaj na najbardziej krzykliwe bannery! Sprzedawcy często podwyższają ceny artykułów ukrytych za szyldem „promocja”. Lepiej wybrać się do małego sklepu biurowego i porównać ceny. Nie kupuj nic bez przygotowania, zrób staranne rozeznanie wśród sklepów.

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Alternatywy dofinansowania

Jeśli każdego roku brakuje Ci środków finansowych na kupno przyborów czy książek, zorientuj się czy możesz skorzystać ze stypendium socjalnego dla dziecka lub programów rządowych, takich jak „Wyprawka szkolna”. Ostatnią deską ratunku są instytucje pozabankowe, które przygotowują specjalne, niskooprocentowane pożyczki krótkoterminowe przystosowane do potrzeb rodziców. Chcesz zapoznać się z taką ofertą? Kliknij tutaj!