Jak zaoszczędzić na wakacjach?

dzieci nad brzegiem morza - jak zaoszczędzić na wakacjach?

Do wakacji pozostał niecały miesiąc. Warto więc zaplanować wycieczkę co najmniej kilka tygodni przed terminem. Dlaczego? Wybieranie oferty „last minute” nie zawsze jest najlepszym wyjściem, ponieważ biura podróży często zawyżają ceny w sezonie. Co zrobić, aby jechać na wymarzone wakacje i do tego zaoszczędzić? Oto kilka sprytnych nawyków, które warto wypracować przed wyjazdem!

Zaplanuj wakacje samodzielnie

Pasjonaci podróży często podkreślają fakt, iż oszczędność to jedna z wielu korzyści, jaką zyskują organizując wyprawę samodzielnie. Oferty przygotowane przez biuro podróży zawierają narzucone koszty, takie jak lot określonymi liniami, z którymi biuro ma podpisaną umowę czy procent dla pracowników organizatora wycieczki. Zaplanowanie wyjazdu samodzielnie zwalnia nas z obowiązku korzystania z narzuconych schematów i pozwala wybrać najtańsze opcje.

wycieczka samochodem nad morze - pożyczka na wakacje

Transport

Powiadomiłeś pracodawcę o terminie urlopu? To świetnie! Najwyższy czas rozpocząć planowanie wakacji. Na początku wybierz destynację swojej podróży i działaj. Sprawdź wszelkie możliwe opcje, takie jak pociągi, dojazd samochodem czy tańsze loty. Rezerwując bilety odpowiednio wcześniej możesz zaoszczędzić nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem – sprawdź, jaka jest obecnie stawka za litr paliwa w danym kraju. Pamiętaj – to, że w Polsce gaz jest tańszy niż benzyna nie znaczy, że będzie tak samo w Niemczech czy Grecji. Dokładnie przeanalizuj każdą alternatywę trasy i wybierz tę, która będzie najtańsza.

pod namiotem w górach - tania pożyczka na wyjazd

Nocleg

W przypadku hoteli często jest tak, że miejsca rezerwowane na ostatnią chwilę są dużo tańsze niż te „zabookowane” kilka miesięcy wcześniej – warto więc zaryzykować i poczekać trochę dłużej. Jeśli szukasz dużo tańszej alternatywy, warto rozejrzeć się za tanimi hostelami czy polem namiotowym. Warunki może będą trochę gorsze niż w hotelu 4-gwiazdkowym, ale jeśli nastawiasz się na przeżycie przygody i oszczędzanie – standard nie powinien mieć znaczenia. 

Jedzenie

Jadąc do innego kraju warto poznać jego kulturę i zasmakować lokalnej kuchni. Małe knajpy na uboczu i targi ze świeżym jedzeniem to świetna okazja na przeżycie prawdziwej podróży kulinarnej, ale również i na oszczędzanie! Rodzinne puby i restauracje na obrzeżach miasta serwują dużo tańsze dania niż bary w centrum kurortu turystycznego. Jednakże, warto mieć na uwadze standard pomieszczenia, gdzie wydawane są posiłki, szczególnie, gdy zabieramy ze sobą dzieci. Choroby, będące w egzotycznym kraju niegroźne, u turystów mogą wywołać niepożądane skutki. Dlatego przed wyjazdem warto zasięgnąć opinii Internautów na forach podróżniczych czy portalach oferujących noclegi.

sprawdzanie drogi na mapie

Odłóż konkretną kwotę

Spędzanie wakacji na ciągłym mnożeniu kwoty przez 4? Zapomnij o tym i przygotuj oddzielny budżet, który przeznaczysz tylko na wyjazd. Weź pod uwagę wszystkie niezaplanowane wydatki i dodatkowe opłaty, które będziesz musiał pokryć przy okazji napiwków, opłat bagażowych czy ubezpieczenia. Zaplanuj budżet na każdy dzień wycieczki i trzymaj się planu, a nie wydasz więcej, niż założyłeś.

Pamiątki

Nie kupuj drogich pamiątek w kurortach. Pamiętaj – handlarze są tam po to, aby na Tobie zarobić. Staraj się unikać przeznaczonych do tego miejsc. Celuj w obrzeża miasta i małe sklepiki w miejscowościach, w których jest najmniej turystów. Jeśli jest to możliwe – targuj się i zejdź do jak najniższej ceny. Szczególnie w krajach arabskich targowanie się jest dla sprzedawcy komplementem.

Uważaj na dodatkowe opłaty

Korzystasz z Internetu w telefonie lub wypłacasz pieniądze w bankomacie zagranicą? Uważaj! Takie działania często są objęte dodatkowymi kosztami, które poniesiesz po powrocie. Dokładnie zapoznaj się z cenami transferu danych czy prowizjami, które pobierają zagraniczne banki.

grupa znajomych z deskorolkami

Zrozum innych

Pamiętaj, aby przed wyjazdem dokładnie poznać obyczaje panujące w miejscu, do którego się wybierasz. To, co w Polsce jest uznawane za dobre zachowanie, nie musi takim być w egzotycznym kraju. Nawet, jeśli zdarzy Ci się popełnić gafę – przeproś i uśmiechnij się do swojego rozmówcy. Nikt przecież nie chce kłopotów na wakacjach, gdyż zazwyczaj wiążą się one z dodatkowymi stratami finansowymi.

Baw się dobrze!

Wakacje są po to, aby odpoczywać i do głębi wykorzystywać każdy moment! Nie myśl o firmie czy obowiązkach, jakie czekają Cię po powrocie. Przeznacz swój czas na poszerzanie horyzontów i wspólną zabawę z rodziną. Nie odbieraj telefonów i wiadomości służbowych, wyłącz telefon i ciesz się życiem, a do pracy wrócisz naładowany pozytywną energią!

A jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na wymarzony wyjazd, sprawdź oferty pożyczek w LoanMe!