Jak założyć Profil Zaufany?

kobieta przy laptopie - Chcesz ominąć kolejek w urzędach?

Ministerstwo cyfryzacji proponuje coraz więcej dogodnych inicjatyw – w tym między innymi założenie bezpłatnego Profilu Zaufanego (inaczej PZ lub eGo). Narzędzie to umożliwia kontakt z podmiotami publicznymi i załatwienie wielu spraw drogą online. Nie musisz już marnować czasu stojąc w kolejce do urzędu.

Czym jest Profil Zaufany?

PZ to potwierdzony zestaw danych składający się z imienia (lub imion), nazwiska, daty urodzenia oraz numeru PESEL. Identyfikuje użytkownika korzystającego z internetowych usług podmiotów publicznych. Istotne jest, że cechuje się takimi zabezpieczeniami, by nikt – prócz jego posiadacza – nie mógł z niego skorzystać. Dzięki eGo, użytkownik może potwierdzić swoją wiarygodność w Internecie oraz złożyć podpis zaufany na składanych podaniach czy wnioskach.
Rejestracja PZ jest bezpłatna. Kto może go założyć? Każdy, kto posiada numer PESEL. Ważność profilu wynosi 3 lata. Po tym czasie można ją przedłużyć.  

Załatw swoje sprawy online!

Jak założyć Profil Zaufany?

Jeśli posiadasz internetowe konto bankowe, a Twój bank umożliwia założenie eGo, zrobisz to w domu online bez konieczności potwierdzania danych w urzędzie. W tym przypadku, są już one uwierzytelnione i wiarygodne. Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe, wyszukać formularz zgłoszeniowy Profilu Zaufanego i uważnie go wypełnić. 
W sytuacji, gdy Twój bank nie daje możliwości założenia PZ, należy potwierdzić dane w jednym z punktów potwierdzających. Są nimi przede wszystkim urzędy i niektóre banki. Jednakże,  zanim się tam wybierzesz, zarejestruj profil na stronie Profilu Zaufanego lub ePUAP. Po złożeniu wniosku masz 14 dni na potwierdzenie danych w wybranym punkcie potwierdzającym.

Skorzystaj z Profilu Zaufanego!

Warto korzystać z Profilu Zaufanego. Wielkim atutem użytkowania Profilu Zaufanego jest oszczędność czasu. Z jego pomocą załatwisz wiele spraw bez wychodzenia z domu.


Możesz między innymi:

– złożyć wnioski, podania, opłaty czy deklaracje,

– sprawdzić swoje punkty karne,

– sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych: uzyskać informacje czy Twój dowód jest unieważniony,

– skorzystać z funkcji „e-dowód”,

– zaplanować wizytę w placówce ZUS,

– sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie,

– sprawdzić czy jesteś zgłoszony przez pracodawcę do ubezpieczeń,

– sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,

– założyć firmę,

– wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą,

– uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce,

– sprawdzić i rozliczyć PIT.

Źródła: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mamy-to-3-miliony-polakow-ma-juz-profil-zaufany-dolacz-do-nas