Jak zacząć oszczędzać na wakacje?

wakacje, pieniądze, oszczędzanie

Odpoczynek z najbliższymi, słoneczna plaża i przepiękne widoki to prawdziwa radość, która może okazać się zbyt kosztowna, dlatego warto dobrze zaplanować proces oszczędzania na wymarzony urlop. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przedstawiamy kilka sposobów na zgromadzenie wakacyjnych środków finansowych!

Wybierz wakacje poza sezonem

Wyjazd w czerwcu, lipcu lub sierpniu wymaga większego wkładu finansowego. W sezonie  ceny biletów lotniczych, zakwaterowania czy jedzenia są najwyższe. Co więcej, popularne kierunki są wtedy najbardziej oblegane przez turystów. Jeśli chcesz zapłacić mniej i mieć większe szanse na plaże tylko dla siebie, wybierz termin wrześniowy, październikowy lub listopadowy! W niektórych rejonach świata lato trwa cały rok. 
 

Zapomnij o tym, że oszczędzasz

Jedną z najlepszych metod na skuteczne oszczędzanie jest odkładanie drobnych kwot. Banki oferują wiele możliwości, które mogą Ci w tym pomóc. Możesz zlecić automatyczne przelewanie stałej sumy na osobne konto, do którego nie masz na co dzień dostępu albo odkładanie konkretnych kwot przy płatności kartą, np. 5% wartości zakupu. Dzięki temu zaoszczędzisz na wymarzone wakacje, nawet nie zauważając znaczącego ubytku środków z głównego konta.


Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Sprzedaż przez Internet albo na popularnych wydarzeniach typu „wietrzenie szaf” wymaga pewnego nakładu pracy, ale daje wiele różnych korzyści. Poza zarobieniem dodatkowych pieniędzy, pozbywasz się z domu niepotrzebnych przedmiotów, co z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd mieszkania. Zarobione pieniądze przeznacz na swój wakacyjny cel!
 

skarbonka, wakacje, oszczędzanie, rodzina

Znajdź zastępstwo dla niektórych wydatków

Zastanów się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy w skali miesiąca. Może jest to kawa kupowana codziennie w kawiarni, albo catering dietetyczny lub jedzenie na mieście. Spróbuj przez jakiś czas przygotowywać posiłki samodzielnie w domu, zrezygnuj z usług, z których nie korzystasz, staraj się ograniczać drobne wydatki, bez których możesz się obyć. Wyznacz sobie czas na zrealizowanie swojego planu i trzymaj się jego założeń, aby jak najszybciej dotrzeć do celu!

Płać gotówką

Używanie gotówki to znany sposób na mniejsze wydatki . Płacenie kartą, jest o wiele prostsze i szybsze niż posługiwanie się pieniędzmi.  Przed każdymi zakupami zrób listę rzeczy, których naprawdę potrzebujesz i wypłać  określoną kwotę z bankomatu. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad  tym, ile wydajesz i nie skusisz się tak łatwo na „pułapki promocyjne” w supermarketach.