Jak studenci pożyczają i dlaczego?

ludzie, młodzi, studenci

Oficjalnie edukacja w Polsce jest bezpłatna. I choć za uczęszczanie na zajęcia do publicznej uczelni płacić nie trzeba, student ponosi dodatkowe koszty związane z zakwaterowaniem czy wyżywieniem. Te czynniki sprawiają, że pożyczka krótkoterminowa stała się coraz częstszym wyborem młodych Polaków. 

Biedny student…

Jeszcze kilka lat temu studenci byli kojarzeni z ogromem materiału do nauki, ale również z rozrywkowym trybem życia. Stereotypowy „biedny” student nie miał środków na pełnowartościowy posiłek, jednak na zabawę już tak. Były to osoby zazwyczaj utrzymywane przez rodziców. Współcześnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Obecni studenci jak najszybciej chcą być samodzielni i już w trakcie studiów podejmują pierwsze zatrudnienie. I choć w trakcie roku akademickiego umiejętnie dysponują środkami tak, że wystarczają im na przetrwanie miesiąca, problem pojawia się w czasie wakacji lub w momencie zakupu np. sprzętu elektronicznego. 
 

student, komputer, mężczyzna

Na co pożycza student?

Wypoczynkowe wyjazdy (zarówno latem, jak i zimą) to nie lada wyzwanie dla studenta. W ciągu roku ciężko jest uzbierać potrzebną kwotę. Kuszące oferty i chęć przeżycia przygody ze znajomymi powodują, że studenci poszukują dodatkowych środków pieniężnych. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku młodych i uczących się pracowników, ich pensje nie są wysokie. 

W związku z tym na rynku pojawiło się wiele opcji umożliwiających studentom zdobycie ekstra gotówki, np. krótkoterminowe pożyczki czy niskie kredyty dostępne online. Młodzi pracownicy najchętniej załatwiają takie sprawy przez Internet, często nawet bez rozmowy z konsultantem. 

Kolejnym, według raportu BIK, popularnym źródłem finansowania zakupów są kredyty konsumpcyjne, czyli potocznie zwane „rozkładanie na raty”. W przypadku zakupu sprzętów czy akcesoriów o większej wartości studenci często wykorzystują możliwość uzyskania niskiego kredytu dostępnego bezpośrednio w sklepach. Tego typu wydatki zazwyczaj skupiają się wokół sprzętu elektronicznego jak telefony komórkowe czy laptopy.    

Pożyczka czy kredyt?

Niskie kredyty i pożyczki krótkoterminowe zyskały popularność wśród studentów m. in. dzięki korzystnym warunkom przyznawania środków. Młode osoby, często bez zatrudnienia, ale np. posiadające stypendium lub osoby z niskim dochodem mają szansę na uzyskanie dodatkowych finansów na swoje cele. 

monety, oszczędzanie

Należy pamiętać, aby dobierać taką wysokość zobowiązania, którą będziemy w stanie spłacać regularnie, a przy tym wysokość raty nie obciąży drastycznie naszego budżetu. 

Źródło: 
https://bezpiecznechwilowki.pl/pozyczka-dla-studentow/
https://pozyczkowy-portal.pl/studenci-pozyczaja/

Leave a Reply

Your email address will not be published.