Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole?

chłopczyk odrabiający lekcje - jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole?

Pierwszy dzień w szkole to dla dziecka wyzwanie na tyle duże, że pamięta je przez całe swoje życie. W tym czasie warto otoczyć je opieką i odpowiednio przygotować do tego dnia.  Oto kilka porad jak możesz zacząć.

Zacznij rozmawiać

Nie unikaj rozmów na temat rozpoczęcia roku szkolnego. Im szybciej zaczniesz przyzwyczajać dziecko do zbliżającej się zmiany, tym mniej będzie ono zestresowane pod koniec wakacji. Przekazuj informacje w odpowiednio wyważony sposób, aby nie przestraszyć najmłodszego członka rodziny.

Budź dziecko wcześniej

Przygotowanie do szkoły to również budowanie odpowiednich nawyków. Stopniowo zacznij budzić dziecko wcześniej. Dopilnuj również, aby godzina pójścia spać nie była zbyt późna, szczególnie, gdy dziecko jest „nocnym markiem”.

Wyposażenie dziecka, przybory szkolne - jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole

Przygotuj wyprawkę

Zrób szkolne zakupy już w połowie sierpnia i pozwól, aby dziecko wybrało swój pierwszy plecak, piórnik czy okładkę zeszytu. Dasz mu również czas na przyzwyczajenie się do nowych przedmiotów, które zapewnią mu namiastkę bezpieczeństwa i ciepła domowego w zupełnie nowym środowisku. Dodatkowy zastrzyk gotówki na wrześniowe wydatki znajdziesz w LoanMe.

Pokaż dziecku szkołę

Warto zapoznać pociechę z miejscem, w którym będzie spędzać większość szkolnego życia. Zapisz dziecko na wakacyjne zajęcia adaptacyjne bądź zabierz na wycieczkę po szkole, pokaż korytarze, klasy lub w miarę możliwości zapoznaj z nauczycielką, która będzie prowadzić zajęcia. Dziecko będzie spokojniejsze podczas pierwszych dni zajęć i szybciej wdroży się w nowe obowiązki.

dziecko słuchające muzyki

Ucz samodzielności

Dziecko w szkole musi wykazywać się większą samodzielnością niż w domu lub przedszkolu.  Zacznij więc wymagać, aby samodzielnie posprzątało zabawki, nałożyło ubrania bądź umyło zęby. Przygotuj się na to, że na początku zabierze to dziecku dużo czasu, jednak warto, aby umiało o siebie zadbać w szkole. Dzięki temu będzie się czuło dużo bezpieczniej.

Nie unikaj odpowiedzi na trudne pytania

Przygotuj się na gradobicie pytań ze strony malucha! Nie szczędź mu odpowiedzi! Wróć na chwilę do wspomnień i opowiedz dziecku u swoich czasach szkolnych. Na pewno doda mu to otuchy. Nie zapominaj również, aby zapewnić dziecku odpowiednie słowa wsparcia!

A jeśli potrzebujesz wsparcia w finansowaniu, koniecznie sprawdź jak pożyczyć pieniądze w LoanMe