Jak przygotować dom na chłodniejsze dni?

dom, jesień, liście

Nadejście października to nie tylko początek roku akademickiego, ten miesiąc oznacza przede wszystkim oficjalne zakończenie lata. Pora ponownie pomyśleć o zakupie cieplejszych ubrań oraz przygotowaniu domu bądź mieszkania na niższe temperatury. Zastosuj się do poniższych wskazówek, a nie poniesiesz dodatkowych kosztów podczas zimy.

Wskazówka 1 – sprawdź okna i drzwi

Jesień to dobry czas na ulepszenie bądź naprawę drobnych usterek. Sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są szczelne. Zwróć uwagę przede wszystkim na stan opasek i uszczelek, a wybrakowane elementy zastąp nowymi bądź zaklej silikonem. Pamiętaj, że nawet najmniejszy ubytek może spowodować straty finansowe – postępująca korozja, dalsze wypaczenia drzwi czy okien balkonowych z powodu zmiennych temperatur bądź po prostu utrata ciepłego powietrza z domu to dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść, jeśli nie dopilnujesz sprawy odpowiednio wcześniej.


Wskazówka 2 – sprawdź rury i rynny na zewnątrz

Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, koniecznie zwróć uwagę na orynnowanie i rury znajdujące się na zewnątrz. Materiał, z którego są wykonane często się napręża i rozkurcza pod wpływem gorąca, co z kolei jest poddawane zupełnie odwrotnym procesom podczas niższych temperatur. Sprawdź łączenia rur, zwróć uwagę na przepływ wody. Jeśli jest ona spiętrzona bądź płynie ruchem „pulsacyjnym”,  w ściance konstrukcji znajduje się wyciek.  Zlokalizuj ubytek i załataj, popraw również mocowanie rynien i rur, a jeśli zajdzie potrzeba – wymień uszczelki.

kubek, czekolada, jesień, kasztany

Wskazówka 3 – jesienne porządki

Podczas lata gromadzimy bardzo wiele sprzętów, które niekoniecznie będą nam potrzebne w chłodniejsze dni. Wyczyść i pochowaj wszelkiego rodzaju pompowane baseny, pontony czy koła ratunkowe. Zabezpiecz meble ogrodowe, tak, aby nie zimowały na zewnątrz, ponieważ nie będą się nadawać do użytku w przyszłym roku. Sprawdź również czy gałęzie lub śmieci nie wpadły do kanalizacji, rynien czy kominka. Wszystkie odpływy muszą być szczelne i niezapchane, aby dobrze służyły podczas mrozów.


Wskazówka 4 – sprawdź system ogrzewania

Kontrola domowego systemu grzewczego przed zimą jest bardzo ważna, ponieważ niesprawna  instalacja to jedna z najczęstszych przyczyn zaczadzeń. Zamów usługi fachowca i zleć sprawdzenie kotła grzewczego. Czyszczenie komina to kolejna ważna czynność, która powinna być zrealizowana. Zakup także czujnik dymu oraz tlenku węgla, co pomoże uniknąć potencjalnego zagrożenia.  Pamiętaj, aby podobne czynności powtarzać co roku.

dziecko, jesień, liście, zabawa

Wykonanie szeregu czynności kontrolnych pozwala wykryć niedociągnięcia lub wymagające naprawy usterki odpowiednio wcześniej, co pozwala uniknąć nieplanowanych obciążeń finansowych. Warto więc poświęcić trochę czasu na przegląd stanu instalacji domowych, kiedy temperatura na zewnątrz jest jeszcze dodatnia.BlogOpcje konfiguracji – Otwarte

Opcje konfiguracji – OtwarteOpcje konfiguracji – OtwarteObraz

1

Opcje konfiguracji – OtwarteKarta prepaid – co to jest i jak z niej korzystać?Ile kosztuje smartwatch?Ile kosztuje przedłużenie rzęs?Obciążenie zwrotne, chargeback – na czym to polega?