Jak poprawić swoją ocenę w BIK?

portfel z kartami kredytowymi - planujesz wziąć kredyt?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera informacje o kredytobiorcach. Krótko mówiąc, jeśli decydujesz się zaciągnąć kredyt lub wziąć coś na raty – trafiasz do BIK-u. Podobnie dzieje się w przypadku wejścia na debet czy poręczania czyjegoś kredytu. BIK rejestruje dane wszystkich kredytobiorców, zarówno tych, którzy spłacają zobowiązanie terminowo, jak i tych, którzy zalegają ze spłatą. Historia spłaty rat to inaczej historia kredytowa, którą możesz sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej.

Na początek – czym jest ocena punktowa (tzw. scoring)?

Ocena punktowa to nic innego jak ocena ryzyka związanego z udzieleniem Ci pożyczki. Im wyższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Twój wynik jest wyliczany poprzez zastosowanie odpowiedniej formuły matematycznej i porównywany do klientów spłacających kredyty zgodnie z harmonogramem. Jeśli jesteś podobny do rzetelnych kredytobiorców, możesz spać spokojnie – Twoja historia kredytowa jest dobra, a Ty jesteś wiarygodnym nabywcą w oczach instytucji finansowych.

kobieta przy komputerze - planujesz zakup na raty?

4 sposoby na poprawę swojej oceny w BIK

 

Buduj solidnie od początku

Budowanie dobrej historii kredytowej od zera da Ci dużą szansę na późniejsze powodzenie w tej kwestii. Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się zaciągnąć zobowiązania finansowego, a dopiero zaczynasz swoje „kredytowe życie”, pamiętaj, żeby zadbać o terminowe spłacanie rat. Pierwsze 6 spłaconych rat rozpoczyna proces naliczania „scoringowego” od zera. Dobry wynik zwiększy Twoje szanse na uzyskanie kredytu w przyszłości.

Nie pozwalaj na drobne opóźnienia

Nawet drobne „potknięcia” w regulowaniu zobowiązania mogą znacznie zaniżyć Twoją ocenę punktową. Nie pozwalaj sobie na opóźnienia powyżej 30 dni! Nawet jeśli zdarzy Ci się „zapomnieć” tylko raz, odbudowanie własnej wiarygodności może trwać miesiącami.

Nie przesadzaj z kredytami

Nie bierz zbyt dużo kredytów! Takie działanie sprawia, że bank zacznie Cię traktować jak dłużnika, który próbuje wyjść ze spirali zadłużenia za pomocą zaciągania większej ilości zobowiązań. Ocena punktowa jest dużo niższa w przypadku klientów posiadających wiele kredytów. Optymalizacja własnych transakcji pozwoli na sprawowanie większej kontroli nad własnym budżetem.

Usuwaj negatywne wpisy

Negatywny wpis w BIK może dać w kość. Wystarczy, że nie dopłacisz przysłowiowych 2 zł i lądujesz na „czarnej liście”. Po jakimś czasie wpisy te znikają i są przenoszone do statystyk Biura Informacji Kredytowej, co oznacza, że banki nie mogą zobaczyć wpisu, jak również nie jest on brany pod uwagę przez algorytm „scoringowy”. Jeśli jednak zaistniała natychmiastowa potrzeba wzięcia kolejnego kredytu, a negatywny wpis w bazie nie został usunięty, możesz zwrócić się do banku, w którym zaciągnąłeś zobowiązanie z prośbą o usunięcie wpisu. Instytucja nie powinna robić kłopotów, jeśli kredyt był spłacany terminowo.

plik banknotów w ręce - jak zadbać o swoją ocenę w BIK