Jak oszczędzić na rachunkach?

oszczędzanie, rachunki, prąd, woda, gotówka,

Rachunki rosną, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby uchronić budżet domowy przed katastrofą? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rozwiązań, by obniżyć comiesięczne koszty.
 

Usługi telekomunikacyjne

Według danych KRD aż 95% Polaków opłaca rachunki telefoniczne, a ich średnia wysokość to 98 zł. Jeżeli w twojej rodzinie kilka osób korzysta z telefonu komórkowego, zastanów się nad rodzinnym abonamentem, który zwykle jest znacznie korzystniejszy. Niektórzy operatorzy mają w swoje ofercie zbiorczy pakiet, który obejmuje telewizję, telefon i Internet. Wówczas rachunki mogą być jeszcze niższe. Nawet jeżeli od dawna przedłużasz starą umowę, nie kieruj się lenistwem i sprawdź, co może ci zaproponować operator. Być może nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też czas, ponieważ zamiast trzech rachunków będziesz musiał regulować tylko jeden.
 

Oszczędzanie wody

1. Zamontuj perlatory

Perlator to specjalna nakładka na kran, która napowietrza strumień wody, sprawiając że jest on silniejszy, co przekłada się na jej mniejsze zużycie.  Perlatory nowej generacji mają zwykle zamontowane napowietrzacze, dlatego należy zadbać o wymianę tej części w starszych modelach. Warto wspomnieć, że urządzenie nie tylko pozwala nam na większą oszczędność wody, ale też podwyższa komfort korzystania z codziennej toalety.


2. Weź prysznic zamiast kąpieli

Wystarczy, że zamiast codziennej kąpieli, weźmiesz krótki prysznic. To podstawa oszczędzania w każdej łazience. Biorąc prysznic zużywasz mniej więcej od 30 do 80 litrów wody, natomiast kąpiel w wannie pochłania 150 do 200 litrów tego cennego zasobu. Ponadto, prysznic działa pobudzająco, poprawia krążenie i pracę układu odpornościowego.


3. Sprawdź domową hydraulikę

Cieknące spłuczki czy wycieki z kranów i rur mogą nas sporo kosztować. W zależności od stopnia nieszczelności, ze spłuczki może wyciekać nawet 50 litrów dziennie. Strata wody to również strata pieniędzy. Trwoniąc średnio 1 kroplę na 2 sekundy rocznie tracimy około 180 zł. Usterki urządzeń mogą nas zatem sporo kosztować.
 

Oszczędzanie prądu


 
1. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

Racjonalne korzystanie z energooszczędnych pralek, lodówek i zmywarek nie powoduje wysokiego zużycia energii. Oprócz tego, w przypadku dwóch pierwszych urządzeń sprawa jest prosta: uruchamiaj je wtedy, kiedy są zapełnione! Urządzenia w połowie puste wygenerują duże rachunki, a efekt ich pracy będzie znacznie mniej widoczny! A jak oszczędzać prąd w lodówce? Przede wszystkim nie ustawiaj urządzenia tuż obok kuchenki – im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii pobiera sprzęt chłodzący. Nie doprowadzaj do oblodzenia wnętrza lodówki, ponieważ zawsze zwiększa to pobór mocy. 


2. Kup urządzenie do oszczędzania prądu

Miernik kontrolujący zużycie energii to niezwykle przydatne urządzenie do zmniejszenia poziomu zużycia prądu. Innowacyjny system podłączamy do wszystkich używanych w domu sprzętów. Pozwoli to na całodobowy monitoring poboru energii elektrycznej. Jeśli  jest ona eksploatowana na pełnych obrotach, miernik poinformuje domowników o wysokości zużycia prądu oraz przypomni im o odłączeniu nieużywanego sprzętu. Jak się zatem okazuje, oszczędzanie może być nie tylko proste, ale i inteligentne!


3. Wyłącz tryb czuwania stand-by

Przycisk Stand-by jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Czerwona dioda przycisku sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Chociaż każde z urządzeń elektrycznych w stanie czuwania pobiera niewielką moc, to biorąc pod uwagę, jak wiele jest ich w naszych domach w całym kraju, ta część energii to kilkanaście procent tego, co sprzęt zużywa podczas pracy.