Jak cofnąć błędny przelew bankowy?

kobieta pracująca przy laptopie - jak cofnąć błędny przelew bankowy?

Zdarza się popełnić błąd podczas podawania numeru konta odbiorcy przy wysyłaniu przelewu za pośrednictwem bankowości internetowej. Kliknięcie przycisku “OK” w takim wypadku oznacza wysłanie pieniędzy zupełnie obcej osobie. Co możemy zrobić, jeśli wydamy dyspozycję przelewu do niewłaściwego odbiorcy? 

Co możemy zrobić w przypadku wykonania błędnego przelewu

W ferworze codziennych spraw zdarza się nam popełnić błędy, które mogą kosztować wiele czasu i nerwów. Jedną z takich pomyłek jest wpisanie złej cyfry podczas podawania numeru konta odbiorcy przy wysyłaniu przelewu za pośrednictwem bankowości internetowej. Kliknięcie przycisku “OK” w takim wypadku oznacza wysłanie pieniędzy zupełnie obcej osobie. Co możemy zrobić, jeśli wydamy dyspozycję przelewu do niewłaściwego odbiorcy?

Po pierwsze – zauważ błąd

Najważniejszym punktem w procesie “cofania” przelewu bankowego jest uświadomienie sobie zaistniałej pomyłki. Dzięki temu, możemy szybko i sprawnie podjąć działania prowadzące do odzyskania pieniędzy.

Po drugie – opcja “cofnięcia przelewu”

Niektóre banki oferują usługę cofnięcia transakcji w określonym czasie od jej wykonania. Przeszukaj ustawienia swojego profilu podłączonego do konta internetowego, jeśli znajdziesz podobną opcję – skorzystaj z niej jak najszybciej. Warto również zadzwonić na infolinię i zapytać konsultanta o dostępność usługi. Pamiętaj, że samodzielne “cofanie przelewu” może się odbyć tylko wtedy, gdy transakcja jest nadal oczekująca. W przypadku przeksięgowania wpłaty, sprawy znacznie się komplikują…

mężczyzna wykonujący rozmowę przez telefon

Po trzecie – a co jeśli wpłata została przeksięgowana?

Każdy transfer środków musi zostać zarejestrowany w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Jeśli Twoja dyspozycja przelewu nie została w niej jeszcze uwzględniona – bank może samodzielnie unieważnić proces. Jeśli jednak dyspozycja została przyjęta przez KIR, jedyną możliwością zatrzymania błędnego transferu środków jest wysłanie wniosku do Krajowej Izby Rozliczeń o anulowanie transakcji (zazwyczaj robi to bank w imieniu Klienta). Należy jednak pamiętać, że cała procedura jest bardzo skomplikowana i czasochłonna, a KIR może odmówić cofnięcia dyspozycji.

Po czwarte – ostatnia deska ratunku

W przypadku decyzji odmownej, pozostaje skorzystać z regulacji prawnej dostępnej w Kodeksie cywilnym (art. 405-414) zwanej “bezpodstawnym wzbogaceniem”. Błędny przelew zalicza się do nieuzasadnionej korzyści majątkowej uzyskanej kosztem poszkodowanej osoby. Bank może zlokalizować odbiorcę (nawet jeśli jest Klientem innego banku) i w Twoim imieniu wysłać prośbę o zwrot pieniędzy bezpośrednio do osoby, która je otrzymała lub do instytucji, w której posiada konto. Jeśli taka osoba odmówi zwrotu środków, najprawdopodobniej oznacza to wkroczenie na drogę sądową, co niestety wygeneruje dodatkowe koszty.
 

mężczyzna pracujący przy laptopie z telefonem

Jak się zabezpieczyć?

Niestety, nie wymyślono jeszcze mechanizmów ułatwiających Klientom systemu bankowości internetowej skuteczne i poprawne przepisywanie numeru konta odbiorcy. Można oczywiście skorzystać z tzw. “księgi adresów” lub “listy kontaktów” i dodać odbiorcę do profilu przypisanego do naszego konta. Dodanie odbiorcy do takiej listy pozwala na kilkukrotną weryfikację i możliwość edytowania danych zanim wyślemy przelew. Jednakże, warto pamiętać, że zanim zdecydujemy się wydać dyspozycję przelewu, należy zawsze kilkukrotnie sprawdzić numer konta odbiorcy.


 
Źrodła:
https://natemat.pl/236665,jak-cofnac-przelew-bankowy-nie-bedzie-latwo-ale-jest-to-mozliwe
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-mozna-cofnac-przelew-3075314.html