Ekologicznie to znaczy… oszczędzanie?

kosze na śmieci, ekologia, segregowanie

Ekologia to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów poruszanych w przestrzeni publicznej oraz w Internecie. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą ze sobą zanieczyszczenia i konieczności dbania o środowisko. Z kolei część osób twierdzi, że bycie „eko” się nie opłaca.  Są jednak takie aktywności, które pozwalają jednocześnie dbać o środowisko i nasze wydatki! Co należy robić? Sprawdź w artykule!

1.    Oszczędzanie wody

Wbrew pozorom nie jest to trudny nawyk do wyuczenia. Wystarczy zakręcić kran podczas mycia zębów czy golenia lub zamontować perlatory. Perlator to rodzaj końcówki kranu, prysznica, który optycznie zwiększa strumień wody. Dzięki temu urządzeniu można zaoszczędzić od 15% do 60% wody. W ten sposób zużyjemy mniej wody i dzięki temu zapłacimy mniejsze rachunki! Szacuje się, że dzięki użyciu prelatora można zaoszczędzić nawet do 1400 zł w skali roku. 

2.    Światło

Gaś światło, gdy z niego nie korzystasz. Rachunki za prąd zmniejszą się jeszcze bardziej, jeśli tradycyjne żarówki zamienisz na oświetlenie energooszczędne lub ledowe. Zużywają one o około 90% mniej energii, co w skali roku daje od kilkuset do nawet kilku tysięcy zaoszczędzonych pieniędzy.

roślina, ziemia, ręce

3.    Kup czytnik e-booków lub zapisz się do biblioteki!

Książki w wersji elektronicznej stają się coraz popularniejsze. Jednorazowy koszt zakupu czytnika wynosi średnio 500 zł, a same książki są tańsze od wersji papierowych. Poza tym, w ten sposób chronisz drzewa przed wycinką. Inną, jeszcze tańszą opcją jest… korzystanie z biblioteki! Zamiast kupować nowe książki po prostu je wypożycz. Po raz kolejny uratujesz drzewa, a w Twoim budżecie pozostanie więcej środków. 

4.    Zapobiegaj uciekaniu ciepła z mieszkania

Jesień i zbliżająca się zima to czas, w którym nadmierne zużywanie energii cieplnej jest szczególnie widoczne w miesięcznych wydatkach. Najwięcej ciepła – do 30% – tracimy przez nieszczelne okna i zapowietrzone kaloryfery. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić dom. Pozwoli to na uniknięcie części kosztów. Jeśli grzejniki są odpowietrzone, a okna odpowiednio zabezpieczone warto zapamiętać, aby nie zasłaniać źródła ciepła na przykład fotelem czy długimi firanami.

Jak widać, oszczędzanie i ekologia mogą iść w parze. Dzięki tym kilku nawykom zadbamy jednocześnie o środowisko i domowy budżet! 


Źródła:
http://ekoexpo.pl/pl/eko_oszcednosci
https://dziecisawazne.pl/domowa-ekologia-czyli-jak-oszczedzac/
https://kobiecefinanse.pl/13-sposobow-na-ekologiczne-oszczedzanie/