Co to jest konsolidacja kredytu? Czy takie rozwiązanie się opłaca?

komputer i pieniądze - czy konsolidacja kredytu się opłaca?

Pożyczki i kredyty gotówkowe są bardzo pomocne w wielu sytuacjach życiowych. Jednak, gdy zdecydujemy się na podpisanie kilku umów u wielu pożyczkodawców, ich uregulowanie może stać się dla nas kłopotliwe. Istnieje sposób, aby ułatwić sobie spłatę zobowiązań – jest to konsolidacja.

Konsolidacja – w bankowości połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych pożyczek (kredytów) w jedną, przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej oraz terminów i innych warunków spłaty.” (Źródło: Wikipedia)

Kredyt bądź pożyczka konsolidacyjna to bardzo korzystne rozwiązanie, które umożliwia połączenie wielu zobowiązań finansowych w jedno, co jest sporym ułatwieniem. Mechanizm konsolidacji polega na tym, że pożyczkobiorca zaciąga nowy kredyt (tzw. kredyt konsolidacyjny), który spłaca wszystkie pozostałe zaległości finansowe. Dzięki czemu, pożyczkobiorcy pozostaje tylko jeden kredyt do uregulowania.

człowiek z długopisem przy kawie

Zalety konsolidacji:

– jedna rata zamiast wielu zobowiązań o różnym terminie płatności, co ułatwia zaplanowanie budżetu domowego oraz zapamiętanie terminu spłaty,
– możliwość wzięcia dodatkowej pożyczki gotówkowej na zrealizowanie innych potrzeb,
– możliwość zmniejszenia rat miesięcznych (przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania!), które są niższe od sumy rat konsolidowanych pożyczek. Uwaga: jeśli decydujesz się na zmniejszenie rat miesięcznychokres kredytowania się wydłuża, co jest równe większym odsetkom!

Wady konsolidacji:

–  kredyty konsolidacyjne są wyżej oprocentowane niż np. kredyty hipoteczne lub pożyczki gotówkowe,
– zanim podpiszesz umowę, dokładnie sprawdź jakie są realne koszty takiej usługi.


Za co musisz zapłacić biorąc kredyt konsolidacyjny? Między innymi, jest to prowizja za udzielenie kredytu, dość wysokie opłaty serwisowe czy ubezpieczenie kredytu.

notes i kalkulator - kalkulacja konsolidacji kredytu

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Procedury wzięcia kredytu konsolidacyjnego są takie same, jak w przypadku „zwykłego” kredytu gotówkowego, z jedną różnicą – bank nie wydaje środków w gotówce, tylko przelewa je bezpośrednio na konta pożyczkodawców, u których spłacamy zobowiązania. Przed przyznaniem kredytu konsolidacyjnego bank może zażądać udokumentowania konsolidowanego zadłużenia oraz zbadać historię kredytową Klienta (do czego niezbędne będzie udokumentowanie dochodów). Takie zabiegi pozwalają ustalić wysokość kredytu konsolidacyjnego.

A jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź ofertę LoanMe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.