8 nawyków odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

czas to pieniądz - 8 nawyków odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

Podpisanie wniosku o pożyczkę nie jest tak wymagającym zadaniem jak proces jej spłacania. Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania, którego nie jest w stanie spłacić, co z kolei prowadzi do pogłębiającej się spirali zadłużenia. Należy wziąć odpowiedzialność nie tylko za stan swojego konta czy spełnienie potrzeb, ale również za pozytywną historię kredytową, która jest wizytówką Klienta starającego się o kredyt w innej instytucji finansowej. Wypracuj 8 nawyków, które pozwolą Ci stać się odpowiedzialnym pożyczkobiorcą!

Nawyk 1 – obiektywnie oceń swoją sytuację finansową

Zanim złożysz kolejny wniosek, spróbuj obiektywnie spojrzeć na stan swojego konta – dokładnie przelicz wszystkie dochody i wydatki, ustanów fundusz na „czarną godzinę”. Pamiętaj, że jeśli przecenisz swoje możliwości, dość szybko trafisz na listę dłużników, a to nie poprawi Twojej sytuacji.

Nawyk 2 – nie pożyczaj za dużo

Analogicznie do powyższego, obiektywna ocena swojej sytuacji dotyczy nie tylko możliwości zarobkowych, ale także kwoty zaciąganego zobowiązania. Na rynku istnieje wiele firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek, nie pytając o sytuację finansową Klienta. Jednakże – im wyższa kwota pożyczki – tym trudniej i dłużej będziesz ją spłacać. Porównaj swoje możliwości zarobkowe z ewentualnymi ratami spłaty i podejmij decyzję po wnikliwej analizie danych.

obliczenia na kalkulatorze - najtańsza pożyczka

Nawyk 3 – spłacaj w terminie

Spłacanie rat w terminie to kolejny krok do wygenerowania dobrej historii kredytowej. Każde opóźnienie w spłacie jest odnotowywane przez Biuro Informacji Kredytowej, co może utrudnić zaciągnięcie kredytu w późniejszym czasie.

Nawyk 4 – czytaj umowy

Nie podpisuj niczego bez wnikliwego przestudiowania treści umowy, regulaminu i wszelkich dokumentów, które otrzymasz od firmy pożyczkowej. Nie podpisuj nic, jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości.

Nawyk 5 – sprawdź pożyczkodawcę

Instytucja finansowa, która udziela Ci kredytu dokładnie sprawdza Twoją zdolność i historię kredytową. Ty również masz prawo sprawdzić pożyczkodawcę przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku. Sprawdź firmę w Internecie – poczytaj opinie, sprawdź jej KRS czy wpis w Komisji Nadzoru Finansowego. Odpowiedzialna firma nie będzie ukrywać takich informacji.

kobieta zastanawiająca się nad pożyczką przez internet

Nawyk 6 – nie lekceważ kosztów dodatkowych

Każda pożyczka czy kredyt są oprocentowane, do czego trzeba doliczyć inne koszty pożyczki, takie jak opłaty serwisowe. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie policzyć, żeby żaden dodatkowy koszt nie spowodował utraty stabilizacji finansowej.

Nawyk 7 – nie wydawaj zbyt dużo

Podczas procesu spłacania pożyczki wstrzymaj się przed robieniem dużych zakupów. Lepiej zaoszczędzić i odłożyć niewielką sumę na budżet dodatkowy, który wykorzystasz, gdy pojawi się niespodziewany wydatek. Brak kontroli swojej sytuacji finansowej może sprawić, że nie pozostanie Ci więcej pieniędzy na spłatę raty, co pociągnie za sobą daleko idące konsekwencje.
 

świnka skarbonka - tania pożyczka online

Nawyk 8 – myśli pozytywnie

Spłata długu nie należy do najprzyjemniejszych części naszego życia, ale pozytywne nastawienie niewątpliwie pomoże Ci w przetrwaniu tego trudnego okresu. Zaplanuj wszystko przed podpisaniem umowy i wypisz swoje cele na kartce. Możesz również skorzystać z programów oszczędnościowych, które pomogą Ci odłożyć wyznaczoną kwotę, podczas gdy będziesz spłacać zobowiązanie.

Wyrobienie 8 nawyków odpowiedzialnego pożyczkobiorcy pozwoli na zminimalizowanie negatywnych skutków, które mogą wystąpić, jeśli nie podejdziesz poważnie do swojej sytuacji. Wpis w bazie BIK oraz BIG można usunąć po wyznaczonym czasie, jednak wymaga to dopełnienia wielu formalności. W przeciwnym razie, żadna instytucja nie będzie chciała podpisać z Tobą umowy. Lepiej zadbać o odpowiedzialne działania profilaktyczne przed podjęciem decyzji o wysłaniu wniosku.

Najlepsze rozwiązania wsparcia finansowego zapewni Ci LoanMe – KLIKNIJ!