5 typów oszczędzających

oszczędzanie, pieniądze, gotówka, skarbonka

Sposób w jaki podchodzimy do kwestii pieniędzy, ich wydawania czy zarządzania nimi, jest uwarunkowany przez naszą osobowość finansową… czyli  zbiór cech, które definiują nasz sposób myślenia o finansach. Ten specyficzny profil psychologiczny wpływa na podejmowane przez nas decyzje ekonomiczne. Opisuje m.in. nasze podejście do oszczędzania czy ustalania priorytetów zakupowych. Dotychczas wyróżniono 5 głównych typów osobowości finansowej. Sprawdź, którym jesteś!

1. Ciułacz

Czerpie przyjemność z samego oszczędzania. Cechuje go dobra organizacja i odpowiedzialność. Oszczędności dają mu poczucie bezpieczeństwa. Odczuwa strach przed ich utratą. Nie akceptuje ryzyka – unika kredytów, nie inwestuje i nie posiada konta oszczędnościowego. Kupuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne. 


2. Inwestor 

Preferuje aktywny sposób oszczędzania. Wszystkie odłożone środki od razu inwestuje. Choć ceni sobie stabilizację i bezpieczeństwo finansowe, lubi podejmować ryzyko. Charakteryzuje go powiedzenie – „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”.
 

3. Prezes

Ten typ uwielbia planowanie. Zawsze rzetelnie określa budżet domowy na kolejny miesiąc. Chętnie korzysta z usług doradcy finansowego. Nie podejmuje pochopnych decyzji. Wszystkie zakupy planuje z wyprzedzeniem, poprzedzają je  szczegółową analizą ofert. Jego życie i sytuacja finansowa to „czysta” stabilizacja i uporządkowanie. Oszczędza i inwestuje. Posiada wiedzę na temat sytuacji na rynku finansowym.


4. Przezorny

 Pieniądze odkłada na „czarną godzinę”. Typ przezorny nie lubi ryzyka, dlatego prawie niemożliwe jest namówienie go na jakiekolwiek inwestycje. Oszczędza, aby móc zabezpieczyć swoją przyszłość. Nie ma wyznaczonej sumy, która go zadowoli. Odkłada nawet, gdy już nie musi. 
 

5. Beztroski

Wyznaje maksymę „carpe diem”. Cechuje go rozrzutność, hojność i impulsywność. Nie zwraca uwagi na cenę. Wydawanie pieniędzy sprawia mu przyjemność. Często żyje na poziomie znacznie przewyższającym jego domowy budżet. Zazwyczaj nie wyznacza sobie długoterminowych celów. Nie oszczędza, przez co jest narażony na problemy finansowe w przyszłości.  

Niezależnie od tego, z którym typem się utożsamiasz – pamiętaj, że znajomość własnych preferencji pozwala na świadome ich kontrolowanie. Wystarczy odrobina samodyscypliny, żeby wyrobić w sobie nowe, „procentujące na przyszłość” nawyki finansowe