5 sposobów na zakupy przyjazne środowisku

Codzienna konsumpcja jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń środowiska. Powoduje masową produkcję plastiku, a góry śmieci rosną w zastraszającym tempie. Co zrobić, żeby na co dzień żyć bardziej ekologicznie? Warto przyjrzeć się swoim nawykom i świadomie dokonywać małych, ale ważnych zmian, które z czasem staną się naszą drugą naturą.

1. Materiałowe torby na zakupy

Torebki foliowe pojawiają się na każdym kroku. Jak podają statystyki, każdy Polak zużywa od 250 do 300 reklamówek rocznie! Warto więc korzystać z nich wielokrotnie, bądź zabierać ze sobą materiałowe lub siateczkowe, które zdecydowanie są bardziej przyjazne dla środowiska. Dobrą alternatywą dla takich produktów jak warzywa czy owoce stają się także własne pojemniki.


2. Lista zakupów to podstawa

W Polsce marnuje się w ciągu roku 9 mln ton jedzenia, a przeciętna czteroosobowa rodzina płaci za jedzenie 2-2,5 tysiąca złotych rocznie. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto sporządzić listę. W ten sposób unikniemy marnotrawienia czasu i kupna niepotrzebnych rzeczy lub produktów. Szybkie i nieprzemyślane zakupy kończą się zwykle tym, że decydujemy się na przypadkowe artykuły, które skusiły nas promocyjną ceną lub ciekawym opakowaniem.
 

3. Sprawdzanie etykiet

Dobrym przyzwyczajeniem zakupowym jest sprawdzanie etykiet artykułów. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka jest ich jakość i w jakich warunkach zostały wyprodukowane. Niektóre produkty mają etykietę informującą o możliwości recyklingu ich opakowania (trzy zielone strzałki ułożone w trójkąt). Warto również zwrócić uwagę na zielone koło, w które wpisane są dwie strzałki. Znak ten mówi o tym, że producent zapłacił za odzysk materiału, z jakiego dane opakowanie zostało wykonane.

4. Wybierz transport publiczny

Korzystając z autobusów, metra bądź tramwajów, zmniejszamy ilość spalin wydzielanych do atmosfery. Jeśli jednak rezygnacja z podróży autem nie wchodzi w grę, zawsze można umawiać się z mieszkającymi niedaleko znajomymi na wspólne dojazdy do pracy. W lato polecamy jazdę na rowerze czy hulajnodze. Jeśli macie możliwość, wydłużcie czas powrotu z pracy do domu poświęcając go na spacer. Przyczynicie się tym samym do wygenerowania mniejszej ilości spalin, a dodatkowo poprawicie swoją kondycję.


5. Zrezygnuj z wody w butelkach

Jak w każdym domu często generujemy śmieci po napojach w butelkach plastikowych. Aby nie tworzyć ich więcej, można także pić wodę bezpośrednio z kranu lub w łatwy sposób przefiltrować ją w przeznaczonych do tego dzbankach. Wymienny filtr, który wystarcza na miesiąc, kosztuje 18–20 zł. Zakładając, że zużywamy w domu jedną butelkę wody dziennie, miesięczne wydajemy na nią ok. 60 zł. Przestawiając się na filtrowanie – oszczędzamy 40 zł. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.