5 sposobów na utrzymanie motywacji podczas oszczędzania

finanse, oszczędzanie, budżet domowy, motywacja, pieniądze

Jeśli chcemy oszczędzać i wytrwać w tym postanowieniu, potrzebujemy dobrej motywacji. Warto postarać się o to, aby nie ulegać pokusom wydawania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy lub usługi. W dzisiejszych czasach jest to spore wyzwanie, ale przygotowaliśmy dla Ciebie 5 sposobów, które pomogą Ci przetrwać!

1. Pomyśl, co zyskasz

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli rozpoczęcie oszczędzania. Dobrym sposobem przełamania się jest zrobienie tzw. „rozpiski motywacyjnej”. Podziel kartkę na dwie równe części. W pierwszej zapisz korzyści z osiągnięcia celu, a w drugiej wypisz to, co stracisz, jeśli go nie zrealizujesz. Określając dokładnie swoją sytuację, będziesz mieć świadomość jaka jest stawka.

2. Zachowaj równowagę

Świadome oszczędzanie powinno nieść ze sobą radość i satysfakcję, a nie frustrację wynikającą z odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Jeśli zależy Ci na długoterminowych efektach, nie możesz popadać w skrajności, bo na pewno skończy się to szybkim zniechęceniem. We wszystkim należy zachować umiar i równowagę. Dlatego warto zaplanować w swoim budżecie miejsce na rozrywkę, a nawet zachcianki i wydać te pieniądze bez wyrzutów sumienia. Pamiętaj jednak, aby tych „miłych odstępstw” nie było zbyt dużo! Kontroluj swój portfel na bieżąco. 
 

finanse, oszczędzanie, budżet domowy, motywacja, pieniądze, skarbonka

3. Zaangażuj otoczenie

Oprócz siły wewnętrznej, czasami dodatkowo potrzebujemy zewnętrznych źródeł motywacji w postaci zachęty ze strony innych. Ścieżką oszczędzania nie musimy iść samotnie – zaangażujmy najbliższych! Publiczne ogłoszenie swoich planów spowoduje, że trudniej będzie Ci się z nich wycofać i tym samym masz większe szanse na sukces – to znany mechanizm psychologiczny. Oprócz tego, doping znajomych i przysłowiowe trzymanie kciuków dają silnego mobilizującego kopniaka.

4. Stosuj metodę małych kroków

Daj sobie czas, nie oczekuj natychmiastowych, spektakularnych efektów. Zastosuj metodę małych kroczków. Nie musisz od razu odkładać 30% dochodów. Zacznij od mniejszych kwot, np. 5% lub 5 zł dziennie i powoli, stopniowo zwiększaj ten próg do optymalnego dla siebie poziomu. Dzięki temu unikniesz zniechęcenia z powodu zbyt surowych zasad.


5. Monitoruj efekty

Zaobserwowanie pozytywnych zmian i pojawienie się pierwszych sukcesów sprawia, że motywacja automatycznie wzrasta, a regularne monitorowanie postępów staje się nagrodą samą w sobie. Dedykowane aplikacje na telefon lub zwykły notatnik, w którym zapiszesz swoje bieżące wydatki, mogą pomóc w oszczędzaniu i planowaniu domowego budżetu. Pozwalają nie tylko kontrolować, ale również analizować nasze nawyki zakupowe.