5 sposobów na tani remont mieszkania

remont mieszkania - malowania ścian

Remont mieszkania kojarzy nam się przede wszystkim z ogromnym bałaganem, jak również z dużymi kosztami. Nie musi tak być, jeśli dobrze zaplanujemy wszelkie działania. Co zrobić, aby maksymalnie zmniejszyć koszty renowacji? Oto 5 sposobów na tani remont mieszkania!

kawa, zeszyt i kwiat

1.  Dobry plan

Dobry plan to podstawa. Przed przystąpieniem do remontu, warto poświęcić chwilę na sporządzenie harmonogramu prac oraz ich kosztorysu. Jest to spore ułatwienie, gdyż pozwala na dokładne wyszczególnienie naszych pomysłów oraz ustalenie ich realizacji w czasie, co znacznie ułatwi organizację pracy.

Od czego zacząć?

•    Wypisz wszystkie pomysły, które chciałbyś zrealizować – zacznij od tych bardziej ogólnych, a detale zostaw na koniec.
•    Podziel pracę na sektory – zacznij od najtrudniejszych, skończ na najłatwiejszych. Możesz zacząć np. od montażu elektryki i hydrauliki, poprzez malowanie i glazurowanie na dekoracjach kończąc. Plan działania znacznie ułatwi organizację i pozwoli uniknąć niepotrzebnych opóźnień.
•    Określ czego potrzebujesz oraz wypisz konkretne materiały, których musisz użyć do danych prac.
•    Sporządź kosztorys, w którym uwzględnisz koszt wszystkich materiałów, pamiętaj, aby pozostawić miejsce na 20-30% środków, które będą budżetem awaryjnym na nadprogramowe wydatki.

remont mieszkania - dobrze zaplanuj całe przedsięwzięcie!

2. Proste prace wykonaj sam

Proste prace remontowe nie wymagają pomocy fachowców, możesz je zrobić samodzielnie, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co możesz wykonać sam? Chociażby takie czynności jak: malowanie ścian, zrywanie tapety, położenie paneli czy malowanie okiennic. Jeśli nigdy tego nie robiłeś i nie masz o tym pojęcia, możesz skorzystać z porad internetowych bądź z pomocnej dłoni znajomego.

3. Sprawdź ceny materiałów budowlanych

Przed przystąpieniem do zakupu warto sprawdzić ceny materiałów budowlanych. Rozejrzyj się wśród lokalnych dostawców, którzy oferują atrakcyjne warunki. Lokalne sklepy mogą zaoferować płytki, panele czy materiały wykończeniowe nawet o 20% taniej. Warto również sprawdzić ich ceny w wielkich centrach budowlanych, gdzie przy większym zakupie można otrzymać korzystny rabat. Możesz też skorzystać z porównywarek cenowych w Internecie.

gruntowny remont mieszkania - sprawdź jak to zrobić!

4. Stosuj zamienniki

Zakup oryginalnych materiałów może dać w kość Twojemu portfelowi! Pamiętaj, że na rynku istnieją tańsze zamienniki, które pozwolą zaoszczędzić. Zdecyduj jakie elementy koniecznie muszą być wysokiej jakości, a które możesz zastąpić zamiennikiem. Uwzględnij zapis w kosztorysie.

5. Nie wyrzucaj

Stare meble, na które nie możesz już patrzeć? A może sofa, która jest bardziej zakurzona niż 20-letni dywan? Masz ochotę pozbyć się ich raz na zawsze, ale przed wyrzuceniem rzeczy na śmietnik, z którego nie będzie już powrotu, rozważ odrestaurowanie domowych antyków! Meble możesz okleić modną okleiną lub pomalować na intensywniejszy kolor, a sofie zafundować nową tapicerkę. Koszt odnowienia elementu będzie na pewno niższy niż zakup całkiem nowego sprzętu.

instalacje elektryczne w mieszkaniu

UWAGA! Nie bierz kota w worku!

Bardziej wymagające prace musisz oddać w ręce fachowców (chyba, że sam nim jesteś). Pamiętaj, aby przez wynajęciem firmy remontowo-budowlanej dokładnie zapoznać się z wszystkimi ofertami i starannie je porównać. Przed zawarciem umowy pamiętaj, aby zapoznać się z opiniami na temat danej firmy, większość z nich znajdziesz w sieci. Zainwestuj w sprawdzoną firmę, a unikniesz dodatkowych kosztów.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na remont? Sprawdź jak możesz pożyczyć w LoanMe.