5 sposobów na mniejsze rachunki za prąd

oszczędzanie, skarbonka, pieniądze, prąd, rachunki

Opłata za energię elektryczną to znaczący punkt w budżecie miesięcznym każdej rodziny. Co roku wydajemy średnio 1400 zł na rachunki za prąd. Od 1 stycznia 2020 roku średnia cena energii elektrycznej wzrosła o około 12%. Oszczędzanie prądu jest bardzo łatwe, a kontrola nad wydatkami domowymi może przynieść znaczną ulgę dla finansów, a także ogromną satysfakcję. Nawet kilka drobnych zmian, wprowadzonych do codziennych zwyczajów korzystania ze sprzętów elektrycznych i oświetlenia pozwoli nam zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.

1.    Wymieniaj sprzęty na bardziej energooszczędne

Przestarzałe pralki, telewizory i lodówki pochłaniają kilowaty energii elektrycznej, dlatego warto pomyśleć o kupnie nowoczesnego sprzętu. Podczas zakupu urządzeń proponujemy, oprócz kierowania się ceną, zwrócić uwagę na klasę energetyczną produktu, którą możemy znaleźć na etykietach i naklejkach sprzętu elektronicznego np. A+++, co oznacza klasę najbardziej efektywną energetycznie. W niektórych sklepach można również trafić na akcję promocyjną polegającą na oddaniu starego zużytego sprzętu i otrzymaniem zniżki na zakup nowego.

 
2.    Zmień dostawcę prądu

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do informacji znalezienie nowego, tańszego dostawcy prądu może być prostsze niż myślisz. W Internecie znajdziemy wiele porównywarek kosztów energii elektrycznej. Wystarczy podać kod pocztowy oraz miesięczny koszt zużycia energii u obecnego dostawcy i sprawdzić jacy dystrybutorzy są w naszej okolicy oraz ile wynosi opłata za 1 kilowatogodzinę. Niektórzy gwarantują stałe ceny przez kilka kolejnych lat, co jest bardzo korzystne.


 

3.    Korzystaj ze sprzętów z rozwagą

Większą część naszych rachunków pochłaniają sprzęty AGD, więc ważne jest, aby korzystać z nich z rozwagą. Proponujemy nie uruchamiać ich tylko na chwilę,  a także pamiętać, że największy pobór mocy następuje przy ich włączaniu. Urządzenia takie, jak pralka lub zmywarka lepiej włączyć, gdy są zapełnione, ponieważ pobór energii oraz wody jest zawsze taki sam, niezależnie od ilości rzeczy w środku.


4.    Odłączaj nieużywane sprzęty od prądu

Sprzęty RTV, ale także AGD charakteryzuje stały pobór energii elektrycznej. W przypadku telewizora, konsoli do gier lub nawet pralki urządzenia te po wyłączeniu przechodzą w stan czuwania. Warto podłączyć je do jednej listwy zasilającej, by jednym przełącznikiem odłączyć wszystkie jednocześnie, gdy nie będziemy ich używać. Warto walczyć z własnymi przyzwyczajeniami i pomyśleć o oszczędności.


5.     Korzystaj z żarówek energooszczędnych lub LED

Czasy tradycyjnych żarówek dawno minęły, a zastąpiły je modele energooszczędne oraz LED. Oba typy są bardziej przyjazne dla naszego portfela w przypadku ich użytkowania, a ich żywotność jest zdecydowanie większa. Problemem może okazać się cena. Niektórym osobom może przeszkadzać również ich mocne zimne światło. Mimo to są bezpieczniejsze dla środowiska i zużywają o wiele mniej prądu.