5 sposobów na jesienne oszczędzanie

świnka, skarbonka, pieniądze - jesienne oszczędzanie

Zimne wieczory, krótkie dni i kolorowe liście, krótko mówiąc – jesień w pełni. Wraz z ochłodzeniem temperatury trzeba przestawić się na czas większych wydatków. W mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy, do tego należy dodać wydatki związane z przygotowaniem samochodu na zimę, wyprawkę szkolną czy spłatę kredytów wakacyjnych. Jak więc zaoszczędzić podczas jednej z najdroższych pór roku? Podpowiadamy!
 

Sposób 1 – uszczelnij okna, dbaj o grzejniki

Jesień to idealny czas na sprawdzenie czy nasze mieszkanie jest dobrze przygotowane do zmiennych temperatur. Pierwszym krokiem ku oszczędności jest skontrolowanie czy nasze okna są dobrze uszczelnione. Drugim – pozbycie się nawyku zakrywania grzejników. Zarówno jeden, jak i drugi krok znacznie przyczynią się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Dlaczego? Zakrywając grzejniki, blokujesz ciepło, które wytwarzają, a nieuszczelnione okna przepuszczają masy zimnego powietrza do Twojego mieszkania. Zdecydowanie lepiej ustawić grzejnik na mniejszą moc, niż płacić niewyobrażalnie wysokie rachunki z powodu własnej niewiedzy.

przetwory, dżemy - jesienne oszczędzanie

Sposób 2 – konfitury

Jesień to – podobnie jak lato – czas obfitości, jeśli chodzi o dostępność do owoców i warzyw. Śliwki, dynie, grzyby czy jagody to wspaniałe dary jesieni, które można zamarynować. Domowe konfitury to zdrowy rarytas, który bardzo często gości na polskich stołach podczas wspólnych posiłków. Z pewnością warto niektóre „zdobycze” zasuszyć. Suszone grzyby są idealne do zupy grzybowej, a schab z suszonymi śliwkami to prawdziwa uczta dla podniebienia! Wykonanie domowych przetworów to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, a ich długa przydatność i właściwości sprawiają, że mamy dostęp do palety witamin przez całą zimę!


Sposób 3 – wyprzedaże

Jesień to wspaniały okres na „zakupowe łowy”. Duże sklepy odzieżowe pozbywają się letnich kolekcji niemal za bezcen. Warto śledzić terminy letnich wyprzedaży w outletach, gdyż cena przecenionych ubrań spada w stosunku do pierwotnej nawet o 80-90%! Wyprzedaże dotyczą też sprzętu sportowego czy wycieczek last minute. Deskorolki, rowery czy wrotki są nawet o 40% droższe w sezonie letnim niż w październiku czy listopadzie. Ceny wakacyjnych wyjazdów również znacznie spadają, a okres korzystnych cen rozpoczyna się wraz z końcem września. Warto przemyśleć swoje plany urlopowe!

portfel, pieniądze - jesienne oszczędzanie

Sposób 4 – planuj

Planowanie zawsze się opłaca. Odgórne ustalenie kwoty, jaką chcemy wydać w danym tygodniu pozwala na dokładne zobrazowanie naszej sytuacji finansowej. Dzięki ustaleniu harmonogramu przychodów i rozchodów, jesteśmy w stanie odłożyć konkretna kwotę, którą chcemy zaoszczędzić. Stały nadzór naszego budżetu to poczucie bezpieczeństwa na stałym poziomie!


Sposób 5 –płać gotówką

Posiadanie gotówki w portfelu pomaga w oszczędzaniu! Badania społeczne wykazały, że widząc wyraźny ubytek pieniędzy jesteśmy mniej skłonni do impulsywnych zakupów. Przyznaj się szczerze – ile razy sprawdziłeś swoje konto po zrealizowaniu dużego zakupu za pomocą karty? Wiele osób w natłoku codziennych spraw zapomina o tej z pozoru błahej, ale jednak bardzo ważnej czynności. Brak kontroli własnych rozchodów prowadzi do szybkiej i nieświadomej utraty znacznej części budżetu domowego. Warto więc powrócić do starych, sprawdzonych sposobów i wypłacić kwotę, którą planujemy przeznaczyć na zakupy. Jeśli wydasz zbyt dużo, waga Twojego portfela powinna Cię natychmiast zaalarmować!


Więcej o oszczędzaniu przeczytasz tutaj: http://bit.ly/2xKYhDK