5 sposobów, aby obudzić się wypoczętym i pełnym energii

kobieta wstająca z łóżka - 5 sposobów, aby obudzić się wypoczętym i pełnym energii

Sen, jak powszechnie wiadomo, jest ważnym czynnikiem wpływającym na to, jak czujemy się w ciągu dnia. Jego odpowiednie wykorzystanie powinno być dla nas priorytetem, ponieważ wpływa on na naszą produktywność oraz emocje. Niewyspani jesteśmy negatywnie nastawieni i rozdrażnieni. Co robić, żeby tego uniknąć? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, aby obudzić się wypoczętym i pełnym energii.

1. Rutyna wcale nie jest taka zła

Utrzymanie spójnego harmonogramu snu jest wyjątkowo ważne dla jego jakości. Mając to na uwadze, staraj się budzić i zasypiać każdego dnia o tej samej porze. Jest to najlepsza regulacja wewnętrznego zegara. Taki nawyk pozwala na wstawanie o określonej porze bez konieczności nastawiania budzika. Pamiętaj, więc aby unikać wstawania zbyt wcześnie lub zbyt późno.

śpiąca kobieta - sposoby na dobry sen

2. Długość snu

Mając problemy z zasypianiem, pomocne  może być… krótsze spanie! Jak to? Przykładowo – jeśli śpisz 8 godzin i czujesz, że nie jest to odpowiednia dla Ciebie długość snu, jest on płytki i przerywany, spróbuj spać mniej. Skracaj czas snu o 15 minut tygodniowo – dopóki z łatwością nie zaśniesz. Znajdź swój rytm i skup się przede wszystkim na jakości snu, a nie ilości.

3. Ćwiczenia

Wiadomo, że ćwiczenia przyczyniają się do lepszego snu, który wówczas pełni funkcję regeneracyjną. Jeśli nie masz po czym odpoczywać, Twój harmonogram snu może zostać zaburzony. Wtedy warto pójść na spacer lub pobiegać. Pamiętaj jednak, aby wykonać ćwiczenia nie później niż 2 – 3 godziny przed zaśnięciem. 

poranny jogging

4. Światło

Tak, światło może wpływać na długość i jakość snu. Upewnij się, że w miejscu, w którym śpisz, światło dzienne nie obudzi Cię przed planowaną pobudką. Postaraj się również, aby Twój pokój podczas snu był możliwie najciemniejszy. Zarówno światło dzienne, jak również sztuczne emitowane m. in. przez telefony komórkowe sprawia, że nasz mózg odbiera wtedy komunikat „mamy dzień” i przygotowuje organizm do dalszego wysiłku.  

5. Dieta

Nie bez powodu śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dobrze zbilansowane danie dostarczy Ci energii i przygotuje na trudy całego dnia. Pamiętaj również o odpowiednim i regularnym nawodnieniu! Picie wody również dostarczy Ci sił, a w połączeniu z dietą pozwoli na unikanie „dodatkowych źródeł” energii – na przykład w postaci kawy. 

pyszne i zdrowe śniadanie

Sen jest bardzo ważny z punktu widzenia organizmu. Odpoczynek i regeneracja są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wprowadzenie tych kilku zasad w Twoim życiu pozwoli Ci cieszyć się dobrym snem, zdrowiem i lepszym samopoczuciem każdego dnia.