5 powodów dlaczego odrzucono Twój wniosek o pożyczkę

wniosek, podpis, dokumenty

Złożyłeś wniosek o pożyczkę w wielu instytucjach, ale za każdym razem otrzymujesz decyzję odmowną? Może zanim złożysz kolejny i „przestrzelisz” – warto dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje. Oto 5 głównych przyczyn odrzucenia Twojego wniosku o pożyczkę!

1. Jesteś zadłużony

Negatywna historia kredytowa i wpis w bazie BIG to jeden z głównych powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę. Instytucje takie jak BIK oraz BIG rejestrują dane o terminowości spłacania długu, różnica polega na tym, że BIK rejestruje zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Na czarną listę BIG-u trafiamy wtedy, gdy mamy zaległości w spłacie. Kiedy widniejesz w bazach tych instytucji, jesteś odbierany jako nierzetelny klient – zarówno banki, jak i parabanki nie udzielą pożyczki osobie, która nie wywiązała się z poprzednich zobowiązań. Warto więc zadbać o jak najlepszą historię kredytową.


2. Podałeś fałszywe informacje

Do złożenia wniosku o pożyczkę konieczne jest spełnienie kilku warunków, narzucanych przez daną instytucję finansową. W przypadku parabanków jest to zazwyczaj zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia, źródle dochodu czy zatrudnieniu. Najważniejszy jest dochód udokumentowany, np. umowa o pracę czy działalność gospodarcza. Jeśli przy składaniu wniosku podajesz nieprawdziwe informacje, np. zatajasz prawdziwą wysokość swojego dochodu czy zadłużenia, podajesz nieprawdziwe miejsce zatrudnienia lub nazwisko – wniosek może być odrzucony. Każda firma pożyczkowa czy bank może łatwo zweryfikować dane potencjalnego Klienta.

komputer, internet, wniosek

3. Złożyłeś wiele wniosków w tym samym czasie

Jeśli składasz wiele wniosków o pożyczkę w tym samym czasie, Twój potencjalny pożyczkodawca może pomyśleć, że w przyszłości będziesz miał problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Wynikiem tego może być odrzucenie wniosku.


 4. Błędy w formularzu

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na to, co wpisujesz w formularzu rejestracyjnym. Często z powodu „literówki” lub błędnie wpisanej liczby w numerze PESEL, wniosek jest odrzucany.


5. Wysokość dochodów

Zarówno osoby z niskim, jak i wysokim dochodem mogą być odrzucone. Wiadomo, że jeśli chodzi o niski dochód, firmy pożyczkowe czy banki obawiają się, że dany pożyczkobiorca nie poradzi sobie ze spłatą długu. Jeśli chodzi o wysoki dochód, instytucje nie udzielą pożyczki osobie, która jest w stanie zapłacić bez zaciągania zobowiązania.


Jeśli kiedykolwiek będziesz rozważał złożenie wniosku o pożyczkę, zwróć uwagę na powyższe aspekty. Przede wszystkim dzięki posiadaniu udokumentowanego dochodu i dobrej historii kredytowej, możesz spodziewać się akceptacji wniosku o pożyczkę.