3 sposoby na finansową pewność siebie w Nowym Roku

nowy rok, gotówka, pieniądze, oszczędzanie, finanse

Finansowa pewność siebie to nic innego jak pewność tego, że nasze środki finansowe nie są zagrożone, co sprawia, że w sytuacjach kryzysowych nie musimy szukać dodatkowego źródła dochodu, aby im sprostać. Jeśli masz finansową pewność siebie, masz pewność, że Twoje pieniądze są w dobrych rękach – w końcu sam o nie dbasz.

Jestem pewny siebie, bo mam rezerwę.

Posiadanie rezerwy finansowej to pierwszy krok do pewności siebie, nie tylko tej finansowej, ale także tej osobistej. Oszczędności to przecieranie drogi do swojej własnej finansowej niezależności. Wyobraź sobie dwie sytuacje: masz zaplanowane wakacje i wpłaconą zaliczkę, ale wypada Ci niespodziewany wydatek, np. dziura w dachu. Co robisz? Ta decyzja jest oczywiście uzależniona od tego w jakiej jesteś sytuacji: w przypadku posiadania rezerwy pobierasz środki z własnych oszczędności – naprawiasz dach, a budżet wakacyjny nie jest nadszarpnięty. W przypadku nieposiadania oszczędności musisz albo poświęcić zaplanowany wyjazd, albo udać się po kredyt do banku. Warto więc być pewnym siebie i zabezpieczyć swoje zaplecze finansowe, aby nie dać się zaskoczyć nagłym sytuacjom.
 

nowy rok, gotówka, pieniądze, oszczędzanie, finanse, budżet domowy

Jestem pewny siebie, bo mam kontrolę

Drugim krokiem do finansowej pewności siebie jest kontrola własnych wydatków. Era elektronicznych pieniędzy daje nam mnóstwo wygód – możemy z łatwością wydawać nasze środki za pomocą jednego zbliżenia karty do urządzenia – jest to zarówno zaletą (szybkość i wygoda), jak i wadą (pieniądze w formie elektronicznej trudniej kontrolować). Co zrobić, aby środki finansowe nie przepływały nam przez palce? Jest kilka sposobów.
Przede wszystkim – zakupy z listą! Idąc do sklepu często zapominamy o limitach na karcie. No bo przecież nie odmówimy sobie małych przyjemności, nawet jeśli kompletnie ich nie potrzebujemy. Stać nas na wszystko, dopóki nie spojrzymy na wykaz z konta. Robiąc zakupy warto mieć ze sobą listę, która będzie naszym „drogowskazem zakupowym” i pozwoli określić planowany budżet co do jednej pozycji.
Kolejnym krokiem do zwiększenia kontroli swoich wydatków jest planowanie tygodniowego budżetu domowego. Dokładny plan pozwoli na odłożenie odpowiedniej kwoty, którą planujemy wydać w danym tygodniu, co wymaga wypracowania nawyku odpowiedniego gospodarowania wyznaczoną kwotą.
Kolekcjonowanie paragonów, grupowanie i spisywanie wszystkich zakupów to kolejny świetny sposób na poznanie stanu swojego konta, ale również poznanie samego siebie! Dzięki temu mamy klarowny dowód na to, w jaki sposób zachowujemy się w sklepie, co kupujemy najczęściej.  To pozwoli nam wyciągnąć odpowiednie wnioski.
 

Jestem pewny siebie, bo umiem inwestować

Inwestowanie to świetny sposób na zarabianie, jednak trzeba koniecznie wiedzieć w co inwestować, aby takie działanie przyniosło wymierne korzyści. Finansowa pewność siebie to także posiadanie odpowiedniej wiedzy finansowej, która pozwala na swobodne operowanie swoimi środkami w taki sposób, aby nie tylko na tym nie stracić, ale również zyskać.  Inwestować można w wiele rzeczy – od branży gastronomicznej po wirtualne waluty. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek kroki w tym kierunku, oprzyj swoją decyzję na solidnych fundamentach.
Pewność siebie oznacza, że możemy osiągnąć więcej. Życiowa pewność siebie pozwala nam się odważyć na rzeczy, których ludzie z poczuciem niższej wartości nie doświadczą. Podobnie jest z finansową pewnością siebie. Jeśli się odważysz zmienić nawyki finansowe – Twoje życie może stać się bogatsze. Spróbuj!